Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Żubr wychynął

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 marca 2008

W rok po Turze AMZ Kutno pokazało pierwszy egzemplarz kolejnego zwierzęcego pojazdu - Żubra. Jako pierwszy publicznie zaprezentowano pojazd Żubr-P, budowany jako nośnik (platforma) systemów specjalnych.

Żubr-P do przewozu systemów specjalnych. Po dostawie do CNPEP Radwar pojazd zostanie nie tylko wzbogacony o elektronikę związaną z Popradem (wyrzutnią przeciwlotniczych pocisków Grom na specjalnej kolumnie z systemem optoelektronicznym - patrz RAPORT-wto 01/2008) czy radarem N-26/MMSR, ale także o systemy łączności itp. Sam Radwar zabuduje także hydrauliczny system otwierania opancerzonych żaluzji chroniących system umieszczony w tylnej części Żubra / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

W tym przypadku ma na nim być zabudowana kolumna wyrzutni systemu Poprad oraz radaru Soła (N-26/MMSR) z CNPEP Radwar. W takiej postaci Poprad ma być już wkrótce przedstawiony do prób Wojsku Polskiemu.

W czerwcu gotów ma być podstawowy wariant Żubra, przeznaczony do przewozu 10 żołnierzy .

Żubra-P należy traktować jako pojazd prototypowy, którego ostateczne rozwiązania zostaną zatwierdzone po próbach prowadzonych równolegle w kilku kierunkach. Jego zewnętrzna powłoka może także ulec modyfikacjom, głównie poprzez dodanie szeregu maskownic i schowków.

Żubr ma długość z wciągarką 6950 mm, szerokość 2450 mm i wysokość 2650 mm. Zaprojektowany został tak, aby mógł być przemieszczany w kabinie ładunkowej C-130, co sprawia, iż może być także interesującą propozycją także dla pododdziałów ochrony lotnisk czy rozminowania Sił Powietrznych. Kompania - naziemny moduł ochrony - stworzona w Powidzu, dziś wyposażona jest w Honkery / Zdjęcie: Grzegorz Hołdanowicz

Dopuszczalna masa całkowita Żubra jest określana jako 10-15 t (w zależności od ostatecznego wyboru wariantu podwozia - ma to znaczenie ze względu na możliwości transportowe i elastyczność dopancerzenia modułowego). Osadzony został w obecnej postaci na podwoziu Iveco EuroCargo 4x4, choć alternatywne podwozia były także brane pod uwagę i nie są wykluczone w przyszłości.

Przestrzeń załogowa jest osłonięta pancerzem zapewniającym ochronę na poziomie 3 STANAG 4569. Zgodnie z wymaganiem potencjalnych użytkowników założono, że odporność na wybuchy będzie nie niższa niż poziom 3B wg STANAG 4569, czyli konstrukcja powinna zapewniać przetrwanie załogi przy wybuchu pod kołami lub pod kadłubem miny o masie 8 kg TNT.

Żubr ma osiągać prędkość maksymalną ok. 100 km/h i być zdolny do przejazdu na odległość ok. 600 km. W przyszłości możliwa ma być instalacja automatycznej skrzyni biegów. Zastosowany ma być także system umożliwiający jazdę po przestrzeleniu opon (run-flat), prawdopodobnie taki jak na transporterach Rosomak.

Grzegorz HOŁDANOWICZ
Więcej w RAPORT-wto 03/2008


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.