Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjska broń dla Iraku za 4,2 mld USD

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, Wojska lądowe, 09 października 2012

W drugiej połowie 2012 Rosja zawarła kontrakty na dostawy uzbrojenia do Iraku warte ponad 4,2 mld USD. Dotyczą one m.in. dostaw śmigłowców Mi-28NE i kompleksów przeciwlotniczych Pancyr-S1.

Zestaw Pancyr-S1

O umowach zawartych w kwietniu, lipcu i sierpniu poinformowano w dokumentach opublikowanych przy okazji spotkania premiera FR Dmitrija Miedwiediewa i i premiera Iraku Nuri al-Maliki. Według RIA Novosti, informację potwierdził iracki premier, który przybył dzisiaj do Moskwy.

Umowy dotyczą m.in. 30 śmigłowców uderzeniowych Mi-28NE i 42 (według części źródeł 50) mobilnych kompleksów przeciwlotniczych Pancyr-S1. Umowy negocjowano podczas kilku wizyt wysokich rangą polityków irackich w Rosji. Ich wartość przekroczyła 4,2 mld USD.

Stronę rosyjską w umowach z Irakiem reprezentuje Rosoboroneksport. Od końca 2010 funkcję ministra obrony Iraku pełni premier. Porozumienia muszą być jeszcze zatwierdzone przez iracki parlament. Do tej pory głównym dostawcą broni dla Bagdadu był Waszyngton.

Jeżeli dostawy zostaną zrealizowane, będzie to potwierdzenie wcześniejszych doniesień o nieformalnej umowie między Rosją i USA, o skompensowaniu utraty przez Rosję zleceń Iranu, zamówieniami z Iraku i Afganistanu. Tezy tego typu formułowali pośrednio rosyjscy analitycy już w 2010.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.