Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Udany test MdCN

Marynarka wojenna, 26 października 2012

Francuska agencja zamówień wojskowych (Direction Générale de l’Armement, DGA) poinformowała o przeprowadzeniu zakończonego sukcesem testu pocisku samosterującego Missile de Croisière Naval (MdCN).

MdCN określany jest jako europejski odpowiednik amerykańskich samosterujących Tomahawków. DGA zleciła MBDA prace rozwojowe nad konstrukcją, a po ich zakończeniu także jej produkcję seryjną. Na zdjęciu pocisk MBDA wystrzelony z wyrzutni torpedowej w czasie przeprowadzonego 24 października testu / Zdjęcie: MBDA

Próbne odpalenie produkowanego przez europejski koncern MBDA pocisku odbyło się 24 października na terenie centrum testowego DGA w Levant w departamencie Var na południu kraju. Scenariusz przeprowadzonego testu zakładał odpalenie MdCN z zanurzonej platformy startowej (najprawdopodobniej okrętu podwodnego).

Według przedstawicieli DGA przeprowadzona przed dwoma dniami próba zakończyła się pełnym sukcesem. Obecnym na miejscu technikom udało się m.in. sprawdzić funkcjonowanie satelitarnego systemu naprowadzającego w ostatniej fazie lotu pocisku.

Przeprowadzone w ostatnich dniach odpalenie MdCN było kolejnym z serii testów pocisku, przed jego wprowadzeniem w uzbrojenie okrętów francuskiej marynarki wojennej. Do wcześniejszego doszło 9 lipca br., na poligonie rakietowym DGA w Biscarrosse (Udany test SCALP Naval, 2012-07-13).

MdCN jest morską odmianą lotniczego pocisku MBDA SCAPL/Storm Shadow, o zwiększonym do ponad 1000 km zasięgu. Według planów DGA, pocisk ma zostać wprowadzony na pokład francuskich fregat typu FREMM już w 2014 (Drugi francuski FREMM zwodowany, 2012-10-22).

Z kolei testowana przed dwoma dniami odmiana pocisku, przystosowana do odpalania z wyrzutni torpedowych kalibru 533, będzie dostarczana dla okrętów podwodnych typu Barracuda (Postępy budowy Barracudy, 2011-12-20), począwszy od 2017.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.