Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Pamiątki po Witoldzie Urbanowiczu

Lotnictwo wojskowe, 20 marca 2008

Muzeum Wojska Polskiego prawdopodobnie zorganizuje czasową wystawę poświęconą gen. Witoldowi Urbanowiczowi. Dyrektor placówki, prof. Janusz Cisek odebrał w Nowym Jorku pamiątki po polskim asie myśliwskim.

Witold Urbanowicz, z zaliczonymi 17 pewnymi zwycięstwami powietrznymi, ustępuje w tej statystyce jedynie Stanisławowi Skalskiemu, z 18 zestrzałami. Z drugiej jednak strony sam generał twierdził, że zniszczył więcej samolotów (głównie japońskich), choć nigdy nie upierał się o uznanie swojej wyższości. Faktem jest również, że nikt, ani razu - poza epizodem z 1 września - nie stwierdził, że jego maszyna nie wróciła na lotnisko postrzelana. Miał również wyjątkowy przegląd sytuacji w powietrzu, co budziło niekłamany podziw walczących z nim lotników, szczególnie amerykańskich

Według informacji agencyjnych, prof. Cisek odebrał w polskim konsulacie ozdobny pistolet, medale, zdjęcia i wiele innych pamiątek po gen. Witoldzie Urbanowiczu. Na pomysł wystawy poświęconej pilotowi, w 100. rocznicę jego urodzin - przypadająca na 30 marca 2008 - wpadło dwóch filmowców, Adam Ustynowicz i Tomasz Magierski.

Według informacji pracowników Muzeum WP przygotowanie ekspozycji w tak krótkim czasie jest jednak praktycznie niemożliwe. Prawdopodobnie więc, jeżeli instytucja ma otworzyć czasową wystawę, podobną do tej, która została poświęcona gen. Stanisławowi Skalskiemu, przygotowania powinny zając kilka miesięcy.


Drukuj Góra