Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Indie wzmacniają plutony specjalne

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 18 listopada 2012

Armia indyjska zamierza wzmocnić wchodzące w skład każdego batalionu piechoty plutony specjalne przez zakup dla nich nowego uzbrojenia i wyposażenia.

W Indiach jest 350 plutonów specjalnych Ghatak, w których służy blisko 7 tys. wyselekcjonowanych żołnierzy. Obecne zakupy uzbrojenia i wyposażenia mają im pozwolić na bardziej elastyczne działania, szczególnie w terenie miejskim / Zdjęcie: MO Indii

W skład każdego 800-osobowego batalionu piechoty armii indyjskiej wchodzi składający się z około 20 żołnierzy pluton nazwany Ghatak. Dowodzony przez kapitana pododdział, wykonuje działania specjalne na rzecz swojego batalionu, jak rozpoznanie, ataki na wykryte stanowiska dowodzenia przeciwnika, lotniska czy składy materiałowe.

Wybrani żołnierze przechodzą dodatkowe szkolenie w ramach kursu komandosów CTC (Commando Training Course) w Belgaum, jak też treningi w działaniach w dżungli w ośrodku CIJW (Counter-insurgency and Jungle Warfare School) w Vairengte i w terenie górskim w szkole HAWS (High Altitude Warfare School) w Gulmarg. Uczy się ich także naprowadzania lotnictwa lub artylerii.

Podobnie, jak inni żołnierze batalionów piechoty członkowie plutonów Ghatak mogą być uzbrojeni w indyjskie 5,56-mm karabinki automatyczne OFB 1B1 (INSAS), jak też izraelskie IWI TAR-21 (Pierwsze Tavory w Indiach, 2008-03-11), bułgarskie Arsenał AR-M1/M1F (Arsenał został sprywatyzowany, 2011-10-27) oraz polskie, rumuńskie i wschodnioniemieckie odmiany AKM. Operujące w ramach pododdziału pary snajperskie (strzelec i obserwator) wyposażone są w rosyjskie karabiny samopowtarzalne Iżmasz SWD lub niemieckie H&K MSG90. Żołnierze plutonów Ghatak są umundurowani identycznie, jak reszta batalionu, noszą też takie same indywidualne osłony balistyczne.

Używane przez armię indyjską działa bezodrzutowe Carl-Gustaf M2 choć skuteczne, są zbyt nieporęczne w działaniach w terenie zurbanizowanym. Stąd próby zakupu nowego granatnika z głowicą burzącą o zwiększonej przebijalności ścian i osłon / Zdjęcie: MO Indii

Armia indyjska zdecydowała się wzmocnić 7 tys. żołnierzy plutonów specjalnych. Najpierw, w kwietniu 2012 zakupiono dla nich 1568 szwajcarskich pistoletów maszynowych B&T za 5,75 mln USD. Nie jest jednak pewne, czy Hindusi nabyli małogabarytowy MP9 z magazynkiem w chwycie, czy bardziej konwencjonalny i nowszy pistolet maszynowy APC 9 (Nowy B&T APC 9, 2011-10-23). W pierwszej kolejności trafią one do 130 plutonów Ghatak w batalionach stacjonujących na północy i północnym wschodzie. Pieniądze na dodatkowe zakupy przyznane są w ramach zwiększonego o 17% budżetu armii indyjskiej (Indie znowu zwiększają budżet, 2012-03-17).

Kolejnym zakupem są dostawy granatników z głowicami burzącymi do operacji w terenie miejskim. Mają one umożliwiać przebijanie podwójnych ścian ceglanych o grubości 250 mm, murów z betonu zbrojonego, umocnionych stanowisk obronnych z worków z piaskiem, jak też lekkich pojazdów opancerzonych. Masa wyrzutni z pociskiem nie może przekraczać 14 kg, zasięg minimalny ma wynosić 10 m, a maksymalny 200 m.

Ponadto żołnierze zostaną zaopatrzeni w nowe osłony balistyczne, w tym przenośne tarcze kuloodporne. Ostatni z czterech podpisanych kontraktów dotyczy uzupełnienia arsenału członków plutonów Ghatak w granaty hukowo-błyskowe.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.