Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NATO gotowe wysłać Patrioty do Turcji

Strategia i polityka, 19 listopada 2012

Sekretarz Generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen potwierdził, że Sojusz oczekuje na formalną prośbę Turcji o wysłaniu zestawów Patriot dla ochrony południowej granicy tego kraju, w związku z walkami w Syrii. Zestawy wyślą prawdopodobnie Niemcy.

Niemiecka wyrzutnia zestawu Patriot w czasie ćwiczeń w USA / Zdjęcie: Luftwaffe

Turcja prowadzi przygotowania do zakupu systemów przeciwlotniczych, z możliwością zwalczania głowic pocisków balistycznych. W programie, podobnym w założeniach do Tarczy Polski, bierze udział kilku oferentów z Rosji, Chin, Francji/Włoch i USA (S-400 Triumf w Turcji?, 2012-07-18). Do czasu zrealizowania dostaw – co zajmie przynajmniej kilka lat – Ankara nie jest jednak w stanie samodzielnie obronić wszystkich najważniejszych obiektów przed zagrożeniem atakiem z powietrza. W czasie wojny z Irakiem jednostki przeciwlotnicze Turcji wzmocniły zestawy Patriot z Holandii.

Ze względu na powtarzający się ostrzał rejonów wzdłuż 900-kilometrowej granicy z ogarniętą wojną domową Syrią, Ankara zdecydowała się na dyslokowanie na południu dodatkowych jednostek wojsk lądowych oraz odpowiada ogniem na wszelkie, z reguły przypadkowe, przypadki ostrzału własnego terytorium (Tureckie czołgi na granicy, 2012-10-16).

Chcąc ograniczyć do minimum ryzyko związane z potencjalnym atakiem lotniczym ze strony Damaszku, Turcy zwrócą się prawdopodobnie do NATO o przysłanie zestawów Patriot, jako wzmocnienia własnych systemów tego typu. Wiadomość ta została ujawniona przez lokalne media, choć nie została potwierdzona przez rząd. Według prasy, odpowiednia prośba powinna zostać skierowana do sojuszników jeszcze dzisiaj.

Mimo braku formalnego zapytania sekretarz generalny NATO zadeklarował już, że sprawa zostanie potraktowana priorytetowo i rozpatrzona bezzwłocznie. Prawdopodobnie dostawcą zestawów przeciwlotniczych będą Niemcy, którzy potwierdzili już, że wyślą do Azji 170 żołnierzy, co odpowiada obsadzie jednej baterii. Można się jednak spodziewać zwiększenia tego kontyngentu – w przeszłości Holendrzy wysłali 360 żołnierzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.