Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

NATO gotowe wysłać Patrioty do Turcji

Strategia i polityka, 19 listopada 2012

Sekretarz Generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen potwierdził, że Sojusz oczekuje na formalną prośbę Turcji o wysłaniu zestawów Patriot dla ochrony południowej granicy tego kraju, w związku z walkami w Syrii. Zestawy wyślą prawdopodobnie Niemcy.

Niemiecka wyrzutnia zestawu Patriot w czasie ćwiczeń w USA / Zdjęcie: Luftwaffe

Turcja prowadzi przygotowania do zakupu systemów przeciwlotniczych, z możliwością zwalczania głowic pocisków balistycznych. W programie, podobnym w założeniach do Tarczy Polski, bierze udział kilku oferentów z Rosji, Chin, Francji/Włoch i USA (S-400 Triumf w Turcji?, 2012-07-18). Do czasu zrealizowania dostaw – co zajmie przynajmniej kilka lat – Ankara nie jest jednak w stanie samodzielnie obronić wszystkich najważniejszych obiektów przed zagrożeniem atakiem z powietrza. W czasie wojny z Irakiem jednostki przeciwlotnicze Turcji wzmocniły zestawy Patriot z Holandii.

Ze względu na powtarzający się ostrzał rejonów wzdłuż 900-kilometrowej granicy z ogarniętą wojną domową Syrią, Ankara zdecydowała się na dyslokowanie na południu dodatkowych jednostek wojsk lądowych oraz odpowiada ogniem na wszelkie, z reguły przypadkowe, przypadki ostrzału własnego terytorium (Tureckie czołgi na granicy, 2012-10-16).

Chcąc ograniczyć do minimum ryzyko związane z potencjalnym atakiem lotniczym ze strony Damaszku, Turcy zwrócą się prawdopodobnie do NATO o przysłanie zestawów Patriot, jako wzmocnienia własnych systemów tego typu. Wiadomość ta została ujawniona przez lokalne media, choć nie została potwierdzona przez rząd. Według prasy, odpowiednia prośba powinna zostać skierowana do sojuszników jeszcze dzisiaj.

Mimo braku formalnego zapytania sekretarz generalny NATO zadeklarował już, że sprawa zostanie potraktowana priorytetowo i rozpatrzona bezzwłocznie. Prawdopodobnie dostawcą zestawów przeciwlotniczych będą Niemcy, którzy potwierdzili już, że wyślą do Azji 170 żołnierzy, co odpowiada obsadzie jednej baterii. Można się jednak spodziewać zwiększenia tego kontyngentu – w przeszłości Holendrzy wysłali 360 żołnierzy.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.