Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Czesi rezygnują z PZL W-3A Sokół

Lotnictwo wojskowe, 27 listopada 2012

Czeskie ministerstwo obrony rozważa rezygnację z użytkowania 10 śmigłowców PZL W-3A Sokół. Powodem jest koszt remontu.

W 1995 Czesi dokonali z Polską wymiany swoich 10 samolotów MiG-29 na 11 śmigłowców PZL W-3 Sokół. Jeden z nich został utracony w 2001 w katastrofie / Zdjęcie: MO Czech

Ministerstwo obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że nie ma pieniędzy na remont używanych przez wojska lotnicze 10 śmigłowców PZL W-3A Sokół. Resort szacuje, że koszt ich obowiązkowego remontu po 3 tys. godzin lotów wyniesie 1 mld CZK (160 mln zł). Informacje resortu obrony potwierdziła rzeczniczka prasowa sztabu generalnego czeskich sił zbrojnych, Mira Trebicka, która również zwróciła uwagę na duże koszty remontu Sokołów.

Śmigłowce PZL W-3A służą w 24. Bazie Lotnictwa Transportowego w bazie Kbely-Praga. 6 z nich wykonuje misje poszukiwawczo-ratownicze i ewakuacji medycznej (pełnią również dyżury cywilne), a pozostałe 4 skonfigurowano jako maszyny transportowe.

Według przygotowanego przez Sztab Generalny ACR, nieujawnionego jeszcze oficjalnie, programu śmigłowcowego, nie tylko Sokoły staną się ofiarami cięć. Podobny los czeka też prawdopodobnie 8 śmigłowców transportowych Mi-17 i 24 śmigłowce wsparcia Mi-24. W zamian planuje się pozyskanie 16 maszyn produkcji USA.

Większość eksploatowanych przez czeskie wojska lotnicze śmigłowców została nabytych w ramach wymiany sprzętu (Polska) lub rozliczeń za długi z Rosją.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.