Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Czesi rezygnują z PZL W-3A Sokół

Lotnictwo wojskowe, 27 listopada 2012

Czeskie ministerstwo obrony rozważa rezygnację z użytkowania 10 śmigłowców PZL W-3A Sokół. Powodem jest koszt remontu.

W 1995 Czesi dokonali z Polską wymiany swoich 10 samolotów MiG-29 na 11 śmigłowców PZL W-3 Sokół. Jeden z nich został utracony w 2001 w katastrofie / Zdjęcie: MO Czech

Ministerstwo obrony Republiki Czeskiej poinformowało, że nie ma pieniędzy na remont używanych przez wojska lotnicze 10 śmigłowców PZL W-3A Sokół. Resort szacuje, że koszt ich obowiązkowego remontu po 3 tys. godzin lotów wyniesie 1 mld CZK (160 mln zł). Informacje resortu obrony potwierdziła rzeczniczka prasowa sztabu generalnego czeskich sił zbrojnych, Mira Trebicka, która również zwróciła uwagę na duże koszty remontu Sokołów.

Śmigłowce PZL W-3A służą w 24. Bazie Lotnictwa Transportowego w bazie Kbely-Praga. 6 z nich wykonuje misje poszukiwawczo-ratownicze i ewakuacji medycznej (pełnią również dyżury cywilne), a pozostałe 4 skonfigurowano jako maszyny transportowe.

Według przygotowanego przez Sztab Generalny ACR, nieujawnionego jeszcze oficjalnie, programu śmigłowcowego, nie tylko Sokoły staną się ofiarami cięć. Podobny los czeka też prawdopodobnie 8 śmigłowców transportowych Mi-17 i 24 śmigłowce wsparcia Mi-24. W zamian planuje się pozyskanie 16 maszyn produkcji USA.

Większość eksploatowanych przez czeskie wojska lotnicze śmigłowców została nabytych w ramach wymiany sprzętu (Polska) lub rozliczeń za długi z Rosją.


Drukuj Góra