Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Trzysetna wieża z Łabęd

Przemysł zbrojeniowy, 30 listopada 2012

Przedstawiciele Grupy Bumar poinformowali dzisiaj, że w październiku br. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy wyprodukowały trzysetną wieżę Hitfist-30P. Są one dostarczane do WZM Siemianowice Śląskie, dla transporterów Rosomak.

Wieża pojazdu PKW Afganistan, z panelami dodatkowego opancerzenia i detektorem kierunku ostrzału z broni strzeleckiej / Zdjęcie: MON

Umowę na licencyjną produkcję wież podpisano w 2006. Pierwotnie planowano dostarczyć 270 egzemplarzy, później zwiększono tę liczbę do ponad 300. Produkcja zakontraktowanych wież zakończy się w przyszłym roku.

ZM Bumar-Łabędy mogą liczyć na przedłużenie istnienia linii montażowej tylko w przypadku zdobycia zamówienia eksportowego na transportery Rosomak. Faktem jest bowiem, że choć Wojska Lądowe zamierzają zamówić dodatkową partię ok. 200 siemianowickich wozów, jednak większość z nich ma być wyposażona w wieżę bezzałogową (jedynie w przypadku wyboru oferowanej przez OTO Melara wieży Hitfist OWS można wykorzystać część podzespołów z klasycznej wieży).

Komunikat Grupy Bumar wskazuje jednak, że gliwicki zakład może wykorzystać nabyte doświadczenia do pozyskania dalszych kontraktów na opracowanie i produkcję wież bojowych do polskich platform bojowych. Chodzi w tym kontekście o program budowy następcy BWP-1, który został już zainicjowany. Choć przyszłość tego przedsięwzięcia nie jest przesądzona, zakłada się, że pierwsze pojazdy seryjne powinny zostać przekazane Wojskom Lądowym pod koniec bieżącej dekady.

 


Drukuj Góra