Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Trzysetna wieża z Łabęd

Przemysł zbrojeniowy, 30 listopada 2012

Przedstawiciele Grupy Bumar poinformowali dzisiaj, że w październiku br. Zakłady Mechaniczne Bumar-Łabędy wyprodukowały trzysetną wieżę Hitfist-30P. Są one dostarczane do WZM Siemianowice Śląskie, dla transporterów Rosomak.

Wieża pojazdu PKW Afganistan, z panelami dodatkowego opancerzenia i detektorem kierunku ostrzału z broni strzeleckiej / Zdjęcie: MON

Umowę na licencyjną produkcję wież podpisano w 2006. Pierwotnie planowano dostarczyć 270 egzemplarzy, później zwiększono tę liczbę do ponad 300. Produkcja zakontraktowanych wież zakończy się w przyszłym roku.

ZM Bumar-Łabędy mogą liczyć na przedłużenie istnienia linii montażowej tylko w przypadku zdobycia zamówienia eksportowego na transportery Rosomak. Faktem jest bowiem, że choć Wojska Lądowe zamierzają zamówić dodatkową partię ok. 200 siemianowickich wozów, jednak większość z nich ma być wyposażona w wieżę bezzałogową (jedynie w przypadku wyboru oferowanej przez OTO Melara wieży Hitfist OWS można wykorzystać część podzespołów z klasycznej wieży).

Komunikat Grupy Bumar wskazuje jednak, że gliwicki zakład może wykorzystać nabyte doświadczenia do pozyskania dalszych kontraktów na opracowanie i produkcję wież bojowych do polskich platform bojowych. Chodzi w tym kontekście o program budowy następcy BWP-1, który został już zainicjowany. Choć przyszłość tego przedsięwzięcia nie jest przesądzona, zakłada się, że pierwsze pojazdy seryjne powinny zostać przekazane Wojskom Lądowym pod koniec bieżącej dekady.

 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.