Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kazachstan wyliczył straty

Strategia i polityka, 27 września 2007

Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych Kazachstanu wstępnie obliczyło straty poniesione wskutek awarii rakiety nośnej Proton-M, która upadła w 3 minuty po starcie z kosmodromu Bajkonur (patrz Rosja buduje nowy kosmodrom). Minister Wiktor Chrapunow powiedział, że wynoszą one ponad miliard tenge (8,2 mln USD). Dokładna kwota zostanie określona po zakończeniu prac specjalnej komisji, która ma zebrać się 28 września.

Start Protona-M z blokiem przyspieszającym Briz-M i japońskim satelitą JCSat-11 na pokładzie, 6 września przebiegał pomyślnie do 175 sekundy. Wówczas, na wysokości 76 km doszło do awaryjnego wyłączenia silnika drugiego stopnia (prawdopodobnie spowodowanego awarią systemu sterowania wektorem ciągu). Proton-M zmienił tor lotu i upadł na bezludnym obszarze 50 km od miasta Dżezkazgan Karagandzki w obwodzie karagandzkim. Wybuchł pożar. W chwili awarii w zbiornikach Protona-M pozostało 219 ton paliwa z 649 ton znajdujących się w nich przed startem. Część rozpyliła się nad Kazachstanem, reszta spłonęła po uderzeniu o ziemię.

Kazachstan twierdzi, że kolejny już wypadek rosyjskiej rakiety przyniósł katastrofę ekologiczną. W rejonie upadku rakiety stężenie toksycznych chemikaliów przekroczyło 2,5-17,5 raza poziom dopuszczalny. To jest podstawą roszczeń wobec Rosji. Odszkodowanie przekroczy więc to związane z wypadkiem rakiety Dniepr z 18 mikrosputnikami (w tym jednym białoruskim) w lipcu 2006 - 1,1 mln USD.

W ciągu ostatnich 10 lat na 42 starty rosyjskich rakiet z Bajkonuru wydarzyło się 6 sytuacji awaryjnych, w tym 5 upadków rakiet. W związku z wrześniowym wypadkiem wstrzymano kolejne starty Protonów-M. Dwa z nich miały wynieść 3 satelity systemu GLONASS i satelitę telekomunikacyjnego Sirius 4 w październiku. Na listopad zaplanowano jeden start Protona-M z satelitą Tor 2R.

Pierwszy lot rakiety Proton-M miał miejsce w 1965. Rakieta została zmodernizowana w 2001. Proton-M to jedna z najbardziej niezawodnych rosyjskich rakiet kosmicznych. Jednak i jej zdarzały się awarie - po jednej w 1996 i 1997, dwie w 1999 i po jednej w 2002 i 2006.

Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.