Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Sieciocentryczne Spike-LR dla Ameryki Południowej

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 25 marca 2008

Podczas zbliżającego się salonu lotniczo-zbrojeniowego FIDAE 2008 (31 marca - 6 kwietnia 2008) w stolicy Chile - Santiago po raz pierwszy pokazany zostanie publicznie na terenie Ameryki Łacińskiej sieciocentryczny wariant produkowanego także w Polsce izraelskiego zestawu ppk - Spike-LR korporacji Rafael.

Najnowsze wcielenie sieciocentrycznych ppk Spike-LR, które 31 marca zostanie po raz pierwszy pokazane w Ameryce Łacińskiej podczas FIDAE 2008 na lotnisku w Santiago. Widoczne na zdjęciu skrzynki z antenami dołączone do układu startowego wyrzutni - CLU, to moduły systemu dowodzenia i przekazywania danych o sytuacji bojowej Tycoon TCS. Dzięki nim operator widzi to, co znajduje się w polu obserwacji zawieszonego nad polem walki bezpilotowca SkyLite B. Znakomicie zwiększa to skuteczność tej broni / Zdjęcie: Rafael

Stanowiska startowe pocisków obsługiwane przez poszczególnych żołnierzy na wysuniętych stanowiskach zostały zintegrowane z systemem dowodzenia, zarządzania walką, przekazywania informacji o celach i układem transmisji obrazu na szczeblu batalionu - Tycoon TCS. To wszystko zaś połączono z bezpilotowcami SkyLite B. Scenariusz działania jest następujący: patrolujące SkyLite B lokalizują zbliżające się cele, przekazują ich pozycje do ośrodka dowodzenia, gdzie dane trafiają na mapy cyfrowe. Obraz obiektów do zniszczenia (także poruszających się pojazdów) trafia do operatorów Spike-LR. Ci mogą odpalać pociski ze znacznej odległości, do rozpoznanych i przydzielonych do neutralizacji celów. Dzięki takiemu rozwiązaniu można szybciej reagować na odległe niebezpieczeństwo i zapewnić nowoczesnym ppk dużego zasięgu znacznie szersze możliwości działania.

Jak twierdzi Rafael, dzięki działaniu trzech elementów w jednym systemie można także odwrócić sytuację i wykorzystać obraz z kamery atakującego pocisku Spike jako wskaźnik celu dla patrolującego bsl SkyLite B. Umożliwi to, po eksplozji głowicy bojowej rakiety, kiedy znika obraz celu z ekranu operatora zestawu, ocenę zniszczeń za pomocą kamery bezpilotowca. W tym scenariuszu obraz po ataku może być szybko przesłany operatorowi zestawu ppk.

Pierwsze podejście do usieciowienia Spike - pojedyncza wyrzutnia na samochodzie terenowym - widoczny jest otwarty ekran przenośnego komputera taktycznego, na którym odwzorowywano sytuację bojową / Zdjęcie: Rafael

Zdaniem ekspertów, podobne rozwiązanie można własnymi polskimi siłami zaprojektować i zastosować, wykorzystując już istniejące w naszej armii elementy, modernizując w ten sposób zestawy ppk Spike-LR Wojsk Lądowych.

Niedawno armia francuska zademonstrowała podwyższoną skuteczność zestawów ppk Milan, zintegrowanych z siecią dowodzenia i wskazywania celów operatorom rakiet przeciwpancernych. Podczas eksperymentalnych ćwiczeń udowodniono, że usieciowione zestawy ppk są bronią kilkakrotnie szybszej reakcji i znacznie większego efektywnego zasięgu. Armia izraelska rozpoczęła w 2002 studia zmierzające do zwiększenia możliwości bojowych pocisków Spike-LR o zasięgu do 6 km i Spike-ER o zasięgu do 8 km za pomocą integracji stanowisk operatorów z centralnym systemem rozpoznania i dowodzenia. Na początku nie przewidywano włączenia bezpilotowców, a jedynie połączenie konsoli operatorskich - CLU (Command and Lauch Unit) Spike'ów ze zbiornicą danych cyfrowych o nieprzyjacielu oraz wyposażenie ich w układ GPS, wyraźnie, automatycznie plasujący stanowisko startowe na mapie cyfrowej, wyświetlanej na osobnym monitorze. Wymagało to zastosowania pojazdu. Podczas Eurosatory 2004 w Paryżu pokazano kolejny etap prac Rafaela w kierunku usieciowienia ppk Spike. Wyrzutnie i system dowodzenia oraz zobrazowania sytuacji, określony mianem Spike Tactical C4I, nadal na osobnym monitorze, ustawiono na czterokołowym amerykańskim wszędołazie Flyer. To połączenie reklamowano pod nazwą Mantis.

Obecny, pokazywany w Chile zestaw rakietowy ma już wbudowany w CLU Spike'a zminiaturyzowany monitor sytuacji taktycznej i stację odbioru danych cyfrowych z systemu Tycoon TCS. Miniaturowym, lekkim przenośnym ekranem sytuacji bojowej dysponuje także dowódca sekcji dowodzenia rakietami.

Podwójna wyrzutnia Spike'ów na wszędołazie amerykańskim 4x4 Flyer. W skład zestawu wchodzi osobny ekran sytuacji bojowej obsługiwany przez dodatkowego żołnierza i oddzielnie zamontowane: odbiornik GPS oraz laserowy miernik odległości. To rozwiązanie oferowano jako Mantis / Zdjęcie: Rafael


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.