Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosja zrezygnuje z MZKT?

Przemysł zbrojeniowy, 11 grudnia 2012

Rosyjskie ministerstwo obrony zamierza od 2014 zastępować białoruskie ciężkie pojazdy samochodowe MZKT – które są wykorzystywane jako platformy dla rosyjskich mobilnych wyrzutni pocisków balistycznych – rodzimymi pojazdami Kamaza.

MZKT-79221 jako nośnik pocisku balistycznego Topol-M / Zdjęcie: Goodving

Dziennik Izwiestija, który powołuje się na źródło w dowództwie strategicznych wojsk rakietowych Rosji, napisał, że produkowane w Mińsku przez MZKT ciężkie pojazdy samochodowe zostaną zastąpione przez rodzime konstrukcje. Według ministerstwa obrony, już w 2013 w KamAZ (Kamskij Awtomobilnyj Zawod) powinny powstać odpowiedniki białoruskich platform.

Jeżeli tak się stanie, Rosjanie nie przedłużą obowiązującej do 2014 umowy, która przewiduje dostawy łącznie kilkudziesięciu pojazdów MZKT dla strategicznych systemów balistycznych RS-24 Jars. Powstający w zakładach KamAZ w Tatarstanie nowy pojazd ma być nowszy technologicznie i lepiej przystosowany do potrzeb rosyjskich wojsk rakietowych. Według informatorów gazety, rosyjski wóz będzie się charakteryzować większą nośnością, prędkością w terenie i głębokością brodzenia.

Powstaną trzy warianty pojazdów: ośmioosiowy o ładowności ponad 85 t z przeznaczeniem pod wyrzutnie, sześcioosiowy o ładowności ponad 50 t. z przeznaczeniem np. pod kontenery dowodzenia i ciągnik siodłowy do zestawów o masie 90-165 t.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.