Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Odznaczenia bohaterów w MLP

Lotnictwo wojskowe, 21 grudnia 2012

Krakowskie Muzeum Lotnictwa Polskiego eksponuje unikatową kolekcję odznaczeń kpt. pil. Pawła Moskwy, ppłk obs. Bolesława Nowickiego oraz płk obs. Stanisława Cwynara, polskich lotników walczących w czasie II wojny światowej.

Niewielkich rozmiarów ekspozycja jest okazją do zaznajomienia się z wojennymi losami wybitnych polskich lotników. Kpt. pil. Paweł Moskwa został udekorowany m.in. Krzyżem Orderu Wojennego Virtuti Militari V. kl., Medalem Lotniczym oraz 4-krotne nadano mu Krzyż Walecznych. We wrześniu 1939 wykonywał loty bojowe w ramach Eskadry Sztabowej Naczelnego Wodza, następnie przez Rumunię przedostał się do Wielkiej Brytanii, gdzie uczestniczyła w lotach bojowych w 300. Dywizjonie Bombowym. Był także jednym z najbardziej znanych poetów i pisarzy lotniczych.

Ppłk obs. Bolesław Nowicki pozostawił po sobie 8 odznaczeń nadanych za poświęcenie i zasługi w czasie służby w przedwojennym lotnictwie. W czasie walk we wrześniu 1939 r był dowódcą 22 Eskadry Bombowej. Po przedostaniu się do Francji został dowódcą eskadry w bazie Lyon Bron. Natomiast w Wielkiej Brytanii był m.in. dowódcą eskadry A w 304. Dywizjonie Bombowym, w której ukończył, jako jedyny lotnik, 2 tury operacyjne. W skład prezentowanej w MLP kolekcji wchodzą m.in. Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari V. kl., 4-krotnie nadany Krzyż Walecznych oraz Medal Lotniczy.

Zdjęcia: Piotr Kolasiński / MLP

W ramach wystawy prezentowane są również odznaczenia płk obs. Stanisława Cwynara. Był to jeden z najwybitniejszych polskich lotników, m.in. wykładowca Oficerskiej Szkoły Lotnictwa i Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Podczas Wojny Obronnej1939 był dowódcą 215. dywizjonu bombowego i XV dywizjonu działającego w ramach Brygady Bombowej. W czasie służby w Polskich Siłach Powietrznych na Zachodzie pełnił funkcję Dowódcy 300. Dywizjonu Bombowego w okresie od 18 lipca 1941 do 27 stycznia 1942. W skład zestawu prezentowanych odznaczeń wchodzą m.in. Krzyż Orderu Wojennego Virtuti Militari V. kl. , 4-krotnie nadany Krzyż Walecznych i Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami.

Wystawa jest dostępna dla zwiedzających w Gmachu Głównym Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie do końca lutego 2013.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.