Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Mechaniczna ważka za 99 USD

Lotnictwo cywilne, 26 grudnia 2012

TechJect oferuje komercyjnie gamę entomopterów obserwacyjnych Dragonfly. Najtańszy z nich – Alpha kosztuje zaledwie 99 USD.

Przykłady entomopterów Dragonfly oferowanych komercyjnie

Wśród małych bezzałogowych wiropłatów najbardziej rozpowszechnione są czterowirnikowce i klasyczne śmigłowce, ale zdarzają się też urządzenia naśladujące lot ptaków (ornitoptery) i owadów (entomoptery). Jednym z nich Dragonfly, oferowany przez TechJect w najmniejszej wersji za 99 USD. Ta mała latająca ważka powstała za środki własne konstruktorów – Jayanta Ratti i Emanuela Jonesa, wspartych grantem USAF w wysokości miliona dolarów. Pierwotny program był bowiem realizowany na potrzeby wojska. Później wsparła go platforma biznesowa Indiegogo, najpierw kwotą 110 tys. USD, a łącznie już 800 tys. USD.

Prototypy Dragonfly budowane przez TechJect

Ratti i Jones uważają, że entomoptery znacznie lepiej nadają się do wykonywania zadań obserwacyjnych (szpiegowskich) niż wiropłaty, bo znacznie trudniej jej wykryć. Najmniejszy oferowany komercyjnie Dragonfly – Alpha waży około jednej uncji (niecałe 30 g). A więc znacznie mniej niż typowy czterowirnikowiec. Urządzenie jest mimo to wyposażone w kamerę i może być nadzorowane przez smartfona klasy iPhone czy z wykorzystaniem tabletu. W praktyce jest trudne do odróżnienia od prawdziwego owada i prawie bezgłośne. Może więc być wykorzystane do obserwowania sąsiadów czy konkurentów biznesowych. Pozostaje jedynie pytanie, czy jest to zgodne z prawem...

Entomopter Dragonfly w locie do złudzenia przypomina ważkę / Ilustracje: TechJect

TechJect oferuje kilkanaście wersji mechanicznych ważek różnych wielkości i z różnym wyposażeniem. Największa i najdroższa z nich kosztuje 2899 USD. Producent zapewnia personalizację urządzenia i dostosowanie do najbardziej wyrafinowanych wymagań.


Drukuj Góra