Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Bsl przeciw kłusownikom

Lotnictwo cywilne, 03 stycznia 2013

Google przekazał World Wildlife Fund 5 mln USD na zakup bezzałogowców do tropienia kłusowników w parkach narodowych Azji i Afryki. Program pilotażowy jest realizowany w Nepalu.

RPV Raven w Nepalu w rękach działaczy World Wildlife Fund / Zdjęcie: WWF

Na początku grudnia 2012 Google ogłosił decyzję o wsparciu World Wildlife Fund (WWF) w walce z kłusownikami. To część Google 2012 Global Impact Awards, w ramach którego koncern przekazał transzę 23 mln USD siedmiu organizacjom pozarządowym. Program WWF ma objąć kraje Azji i Afryki. Fundacja rozpoczęła doświadczalne wykorzystywanie bsl do zwalczania kłusowników w Nepalu w połowie 2012.

Grant Google w wysokości 5 mln USD ma zostać wykorzystany w ciągu 3 lat. WWF ma kupić kompletne lotnicze systemy bezzałogowe do obserwowania obszarów, na których rozpowszechnione jest kłusownictwo. W Afryce szczególną ochroną mają być objęte słonie i nosorożce, a w Nepalu tygrysy. Bezzałogowce nie będą jednak zdolne do bezpośredniej interwencji w wypadku spostrzeżenia zagrożenia. Tę będą musieli podejmować, tak jak dotychczas, ludzie.

WWF wykorzystuje małe bezzałogowce FPV Raptor kosztujące, po dokonaniu niezbędnych modyfikacji, po ok. 2500 USD. Bsl, wyposażone w dzienno-nocne kamery video, mogą utrzymywać się w powietrzu przez 50 minut i wykonywać loty po zaprogramowanych trasach w odległości do 25 km. Raptory są obecnie wykorzystywane w parku narodowym Chitwan, gdzie monitorowana jest populacja tygrysów bengalskich, panter i nosorożców.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.