Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL buduje nowy kosmodrom

Strategia i polityka, 28 września 2007

Chiny zdecydowały o budowie czwartego kompleksu startowego rakiet kosmicznych. Ma on powstać koło miasta Wenchang na wyspie Hainan. Dotychczas istniejące kosmodromy znajdują się w Jiuquan, Taiyuan i Xichang w kontynentalnych Chinach.

Wenchang położone jest najdalej na południu, tylko 19o na północ od równika. Takie położenie umożliwi wynoszenie na orbitę okołoziemską ładunków o większej masie. Chińczycy planują umieszczanie na orbicie satelitów geostacjonarnych, budowę stacji kosmicznej i loty w odległy Kosmos. Nowy ośrodek ma to ułatwić, zastępując kosmodrom w Xichang, który stanie się ośrodkiem zapasowym.

Z nowej wyrzutni miałyby startować opracowywane obecnie rakiety nośne Changzheng 5 (Długi Marsz-5) zdolne do wynoszenia ładunków o masie do 25 ton. Wenchang jest otoczone oceanami, co gwarantuje większe bezpieczeństwo w przypadku awarii rakiety. Jej szczątki będą wpadać do wody, zdala od obszarów zamieszkanych.

Wyspiarskie położenie kompleksu ma też ułatwić transport zespołów rakiet. Do tej pory docierają one na wyrzutnie koleją, co ogranicza ich masę i wymiary.

Władze lokalne Hainanu od lat starały się o lokalizację nowego ośrodka. Dopiero teraz zgodziły się na to Centralna Komisja Wojskowa i Rada Państwa. Stało się to wyniku pozytywnego zakończenia kilkuletniego studium wykonalności programu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.