Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Indonezja tworzy eskadrę bsl

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 stycznia 2013

W Indonezji powstaje eskadra latających bezzałogowców. Ma wykonywać zadania wojskowe i cywilne.

Bsl Wulung po oblocie, który odbył się w październiku 2012 / Zdjęcie: BPPT

O decyzji sformowania w 2013 eskadry samolotów bezzałogowych poinformował minister badań i technologii Indonezji, Gusti Muhammad Hatta. Jednostka ma realizować nie tylko zadania wojskowe, ale także cywilne. Nie chodzi jedynie o zwykłe patrolowanie trudno dostępnych obszarów, choćby w rejonie wulkanów, ale także na przykład o wywoływanie sztucznych deszczy. W wyspiarskiej Indonezji ważne jest też kontrolowanie łowisk i dżungli, by zapobiegać kłusownictwu.

W tworzeniu eskadry bsl uczestniczą dwie państwowe instytucje – LAPAN (Narodowy Instytut Lotnictwa i Kosmonautyki) i BPPT (Agencja Ewaluacji i Technologii). Obie zajmują się między innymi budową bezzałogowców. LAPAN zbudował dotąd jeden niewielki bsl, a BPPT rozwija całą gamę bezzałogowych samolotów różnej wielkości. BPPT realizuje obecnie aż 12 programów rozwoju bsl, w tym Sriti, Alap-Alap, Gagak, Pelatuk i Wulung.

Bsl Wulung przeznaczony jest do patrolowania lasów i granic. BPPT zademonstrował go w październiku 2012. Rozpiętość Wulung wynosi ok. 6 m, a długość ok. 4 m. Bsl ma zasięg 70 km. Może latać z prędkością 90-145 km/h, utrzymując się w powietrzu do 4 godzin. Jego pułap wynosi 3650 m. Wulung jest wyposażony w aparaturę do wywoływania sztucznego deszczu, co ma być wykorzystywane do gaszenia pożarów lasów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.