Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Połowa brazylijskich F5 zmodernizowana

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 02 kwietnia 2008

Embraer przekazał wojskom lotniczym, Força Aérea Brasileira (FAB), 23. samolot Northrop Tiger II, zmodernizowany do wariantu F-5M. Łącznie prace obejmą 46 z posiadanych 57 egz. tych samolotów.

Dzięki zmianom elektroniki, odmłodzone Tigery będą mogły wykonywać działania w każdych warunkach. Kokpit, z trzema wyświetlaczami ciekłokrystalicznymi, przystosowany jest do wykorzystywania przez pilota gogli noktowizyjnych. Lotnik ma także do dyspozycji wyświetlacz nahełmowy. Z zewnątrz jedyną zmianą jest większy nos kadłuba, kryjący nowy, wielofunkcyjny radar / Zdjęcie: Embraer

Brazylijskie Tigery, wraz z 12 Mirage 2000 C i B, stanowią podstawową siłę myśliwsko-bombową FAB. Obecnie kraj ten rozpoczął przygotowania do zakupu kilkudziesięciu nowych samolotów (zobacz: W Brazylii ruszy przetarg na samoloty wielozadaniowe), jednak stare maszyny powinny jeszcze długie lata pozostać w służbie.

Brazylia otrzymała Tigery II na początku lat 1970. Program ich modernizacji zainicjowano w ubiegłej dekadzie. W 2001 Embraer, w oparciu o pomoc izraelskiego Elbitu, przedstawił wojsku prototyp E-5M (nazywany również F-5BR, od nazwy programu). Pierwsze eskadry, wyposażone w zmodernizowane samoloty osiągną gotowość operacyjną w przyszłym roku.

Przebudowa obejmuje przede wszystkim awionikę, systemy celowania, samoobrony, łączności, komputery, radar oraz wzmocnienie struktury płatowca, w celu przedłużenia resursu o 15 lat. Pakiet modernizacyjny obejmuje również zamontowanie nowego systemu nawigacji, opartego o systemy bezwładnościowe i GPS. Zmiany doprowadziły do zwiększenia możliwości Tigerów w każdym aspekcie działań, również w atakowaniu celów naziemnych. Samoloty jednomiejscowe otrzymują oznaczenie F-5EM, dwumiejscowe – F-5FM.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra