Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SHOT Show: Laser dla Glocka

Przemysł zbrojeniowy, 19 stycznia 2013

Argentyńskie przedsiębiorstwo CAT zaprezentowało w Las Vegas laserowy wskaźnik celu OS Magnet do pistoletów Glock, osadzany na zamku za pomocą silnego magnesu.

Miniaturowy, laserowy wskaźnik celu CAT OS Magnet (OS to inicjały zmarłego w 2011 ojca założyciela przedsiębiorstwa, Oscara Speroni) mocowany jest w tylnej części zamka pistoletu Glock i stabilizowany na oryginalnym celowniku i wycięciach do napinania

Na SHOT Show debiutował miniaturowy, laserowy wskaźnik celu OS Magnet, przeznaczony do pistoletów Glock (poza modelem G36), opracowany przez CAT Laser Aiming Devices. To 10-osobowe przedsiębiorstwo mieszczące się w 1,3-mln mieście Cordoba, w środku Argentyny. Od blisko dekady Argentyńczycy tworzyli niewielkie celowniki laserowe podpinane do rozmaitych pistoletów. Ich montaż zawsze wymagał mniejszej czy większej ingerencji w konstrukcję broni, przykręcenia czegoś do szkieletu, czy usunięcia celownika, aby w jego miejscu osadzić laser.

OS Magnet utrzymuje się na zamku dzięki silnemu magnesowi ulokowanemu w podstawie urządzenia. Nie zakłóca on działania elektroniki, ani funkcjonowania diody laserowej. Celowniki zostały przetestowane na wielu odmianach pistoletów w różnych kalibrach. Podczas prób z broni oddano ponad 50 tys. strzałów

Nowym pomysłem jest osadzenie wykonanego z tworzywa sztucznego laserowego wskaźnika celu w tylnej części zamka pistoletu, stabilizując go na oryginalnym celowniku mechanicznym za pomocą silnego magnesu oraz wycięć służących do napinania broni. Zajmuje to kilka sekund, choć może czasami wymagać przystrzelania broni. Włącznik znajduje się w tylnej części urządzenia i jest wygodnie uruchamiany za pomocą kciuka.

Zasięg 5,5-mW diody laserowej celownika OS Magnet to 450 m. Urządzenie jest zasilane pojedynczą 3-V baterią zegarkową 2032, wystarczającą na 160 minut ciągłej pracy / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Ponieważ oryginalny celownik został zasłonięty, na wskaźniku zostały umieszczone przyrządy celownicze – muszka i szczerbinka. Linia celownicza jest przez to znacznie krótsza, ale emitowany promień lasera pomaga w celnym strzelaniu. Przeładowanie broni odbywa się w normalny sposób lub można do tego wykorzystać przednią osłonę lasera, która została specjalnie dostosowana do takiego sposobu napinania.

Warto dodać, że od 2011, od czasu nowelizacji ustawy o broni i amunicji, dozwolony jest montaż laserowych wskaźników celu na broni używanej przez osoby prywatne.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.