Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SHOT Show: HK416A5 ujawniony

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 19 stycznia 2013

W Las Vegas Heckler & Koch pokazał najnowszy, zmodyfikowany karabinek HK416A5 z regulatorem gazowym, w pełni dostosowany do strzelców prawo- i leworęcznych.

Rodzina HK416A5 jest obecnie oferowana w czterech konfiguracjach: z lufami długości 279 (11 cali w miejscu obecnych 10 cali, widoczny na zdjęciu), 368, 419 i 508 mm. Najkrótszy karabinek ma nieco odmienne łoże, w przedniej części górnej szyny mieści się składana podstawa muszki

HK416A5 opracowano pod kątem brytyjskiego przetargu na 30 tys. karabinków określanych jako MARS (Modular Assault Rifle System) i francuskich planów rozpoczęcia poszukiwań następcy karabinka FA MAS (HK416A5 dla Francuzów). To konstrukcja wyposażona w dwupołożeniowy regulator gazowy (położenie N – do strzelania normalnego i S – do prowadzenia ognia z użyciem tłumika dźwięku). Broń ma zdublowane po obu stronach komory spustowej przyciski zwalniania magazynka i dźwignie zatrzasku suwadła. Ma wzmocnione połączenie między komorą spustową, a tuleją urządzenia powrotnego. Ogranicza to nieco możliwość złożenia kolby, ale poprawia odporność na uderzenia. Nowa konstrukcja będzie oferowana nie tylko w kolorze czarnym, ale i ziemnym (RAL 8000).

Podobnie jak modele HK416A2/A3, nowy karabinek spełnia warunki testu Over The Beach, czyli strzelania natychmiast po wynurzeniu broni spod wody. Wyposażono go w otwory drenażowe i wzmocnienie wyciągu. W HK416A5 poprawiono połącznie między grzbietowymi odcinkami szyny montażowej na komorze zamkowej i łożu, aby zachować nieprzerwaną szynę. Przedłużono odcinek szyny znajdujący się w tylnej części komory zamkowej. Zmieniono też sposób odkręcania łoża – zamiast wkrętaka wprowadzono klucz nasadowy, dzięki czemu potrzeba mniej siły do wykręcenia śrub.

W HK416A5 nad przyciskiem zwalniającym magazynek pojawiła się druga dźwignia zwalniania zespołu ruchomego z tylnego położenia. Dodano zimową, wygiętą osłonę spustu, pozwalająca na swobodną obsługę broni w rękawicach. Inaczej podcięto gniazdo magazynka, co umożliwia stosowanie wszelkich typów magazynków, także z tworzywa sztucznego / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

W HK416A5 pojawiła się nowa, bardziej płaska kolba, na której można zamocować poduszkę podpoliczkową. Karabinek ma być oferowany z dwoma wersjami mechanizmu spustowego: amerykańskim (zabezpieczenie możliwe jest po napięciu broni) i europejskim (zabezpieczenie jest możliwe w przypadku broni przeładowanej i nieprzeładowanej).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.