Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norwegia wzmacnia armię

Strategia i polityka, 02 kwietnia 2008

Rząd Królestwa Norwegii zarekomendował parlamentowi zwiększenie wydatków na siły zbrojne w 2009, a długofalowo – wzmocnienie służby zasadniczej, obecności wojskowej na północy kraju i wodach terytorialnych graniczących z Rosją.

Leopardy 1A5 zakończą służbę w tym roku, wyparte przez Leopardy 2A4, które z kolei zostaną zmodernizowane do wariantu 2A5. Gdyby nie plany zwiększenia budżetu obronnego Norwegii, kraj ten prawdopodobnie w ogóle zrezygnowałby z ciężkiego sprzętu pancernego – w reporcie gen. Diesena z 2007 znalazła się bowiem sugestia, że są one zbyt kosztowne w utrzymaniu / Zdjęcie: MO Norwegii

Po dramatycznym raporcie gen. Diesena, dowódcy operacyjnego sił zbrojnych, który w 2007 stwierdził, że dalsze zmniejszanie się wydatków zbrojeniowych doprowadzi do załamania się potencjału obronnego państwa (zobacz: Norwegia zlikwiduje siły zbrojne?), rząd w Oslo zdecydował się zwiększyć wydatki wojskowe.

Budżet na 2008 ma osiągnąć 31,5 mld NOK (ok. 3,9 mld Euro), czyli – po uwzględnieniu inflacji – zostać zwiększony o 2,5%. W kolejnych latach wydatki powinny dalej rosnąć. W 2006 osiągnęły bowiem najniższy poziom – 1,5% PKB. Docelowo wielkość ta ma wynosić 2,5%.

Jest to wyraz woli władz zwiększenia potencjały obronnego państwa. Ma on zostać ukierunkowany na dwa podstawowe, długofalowe cele: zwiększenia obecności wojskowej w północnych regionach kraju oraz zdolności do wypełniania misji w ramach organizacji międzynarodowych. Ten pierwszy cel wynika z przekonania o konieczności posiadania realnego argumentu siły w przypadku ewentualnego zatargu z Rosją, drugi – ma zapewnić wzmocnienie pozycji w strukturach NATO i ONZ.

Norweskie siły zbrojne (Forsvaret) liczą ok. 21 tys. żołnierzy i 5 tys. pracowników cywilnych. Na czas wojny liczba żołnierzy zwiększy się – prawdopodobnie – do 130 tys. żołnierzy, w tym 50-60 tys. w formacjach obrony terytorialnej (Heimevernet).

W najbliższym czasie rząd planuje szereg inwestycji i zmian, które mają na celu podniesienie potencjału wojskowego kraju. Wśród najważniejszych wymienia się zintensyfikowanie szkolenia w czasie służby zasadniczej i wydłużenie jej dla wszystkich formacji do 12 miesięcy (obecnie najkrótsza forma służby trwa 6 miesięcy). Razem z tym zamierzeniem, planuje się wzmocnienie jednostek OT. Spowoduje to zwiększenie liczebności sił zbrojnych w czasie pokoju o ok. 1000 żołnierzy. Jednocześnie zostaną wprowadzone zmiany w strukturach istniejących brygad. Część żołnierzy będzie wysyłana na ćwiczenia w innych krajach.

Poważne zmiany czekają wojska lotnicze. Wszystkie śmigłowce zostaną przebazowane na lotnisko w Bardufoss. W najbliższych latach zostaną również wprowadzone nowe samoloty transportowe (zobacz: Pierwszy norweski C-130J-30 już w 2008), wielozadaniowe i śmigłowce SAR (zobacz: Przetarg Norwegii i Islandii).

Rząd przykłada jednak największą uwagę do modernizacji marynarki wojennej, która ma osiągnąć najwyższy stopień nowoczesności (ze względu na interesy na pograniczu morskim z Rosją), co wiąże się z wprowadzeniem fregat typu Nansen, okrętów patrolowych typu Skjold oraz nowego okrętu logistycznego.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.