Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

MON kupiło Liwce

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 30 stycznia 2013

Bumar Elektronika dostarczy Wojskom Lądowym siedem radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego RZRA Liwiec. Wartość umowy wynosi 170,5 mln zł.

Liwiec składa się z 3 głównych podsystemów: głowicy radiolokacyjnej, podsystemu przetwarzania danych i sterowania funkcjami radaru wraz z przelicznikiem balistycznym oraz stanowisk operatorskich i łączności. W skład urządzenia wchodzą również układy zasilania, nawigacji, diagnostyki i synchronizacji oraz urządzenia pomocnicze. System osadzony jest na podwoziu Jelcz 662 z 4-osobową kabiną opancerzoną

Zawarta z Inspektoratem Uzbrojenia MON umowa przewiduje także pakiet logistyczny oraz szkolenie dla instruktorów i obsług technicznych radiolokacyjnych zestawów rozpoznania artyleryjskiego (RZRA) Liwiec. Pierwszy ma być przekazany Wojskom Rakietowym i Artylerii do 30 listopada 2015. Przedtem jednak zestaw przejdzie badania poligonowe wraz z testami funkcjonalnymi oraz zostanie przeprowadzona weryfikacja dokumentacji technicznej.

Drugi, trzeci i czwarty RZRA powinny zostać dostarczone odpowiednio do 31 lipca, 30 września i 30 listopada 2016. Ostatnie trzy zestawy zostaną przekazane w tych samych miesiącach 2017.

To jest już druga w br. umowa Bumaru Elektronika na dostawę sprzętu dla Sił Zbrojnych RP (IU MON kupuje TRS-15).

Kabina operatorów / Zdjęcia: Bumar Elektronika

W 2003 Państwowy Instytut Telekomunikacji (PIT) otrzymał z MON zamówienie na opracowanie radarowego zestawu artyleryjskiego w ramach programu Liwiec. Finalny etap testów rozpoczęto w 2006, a już rok później Departament Polityki Zbrojeniowej MON zamówił w PIT (dziś Bumar Elektronika) trzy zestawy Liwiec. Pierwszy z nich został wdrożony do służby 29 września 2009 w 11. Pułku Artylerii w Węgorzewie. Pozostałe dwa otrzymał 23. Pułk Artylerii w Bolesławcu.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.