Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Japonia planuje donację dla Filipin

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 12 lutego 2013

Japonia sfinansuje sprzedaż kutrów patrolowych dla marynarki wojennej Filipin. Pierwsze mają być gotowe na początku 2014.

Wspieranie w wysiłkach modernizacji marynarki wojennej Filipin jest w interesie Japonii. Oba kraje przeciwstawiają się żądaniom terytorialnym ChRL. Na zdjęciu japoński okręt patrolowy typu Shiretoko, wykorzystywany przez straż przybrzeżną / Zdjęcie: MO Japonii

Według japońskiej prasy, rząd w Tokio zdecydował o przekazaniu Filipińczykom nowych jednostek patrolowych, z których każda ma kosztować równowartość 11 mln USD. Nie podano jednak szczegółów, dotyczących ich liczby czy wielkości (choć wspomniana cena wskazują na kutry o wyporności rzędu kilkudziesięciu ton). Odpowiednie środki zarezerwowano już w budżecie na 2013, który rozpocznie się w kwietniu br.

Decyzję uzgodniono w czasie niedawnej wizycie w Manili ministra spraw zagranicznych Japonii, Fumio Kishidy. Intencją jest, aby pierwsze kutry trafiły do użytkownika już na początku przyszłego roku. Wszystkie powstaną w japońskich stoczniach.

Marynarka wojenna Filipin posiada ok. 130 jednostek pływających, z których największą grupę stanowią małe jednostki patrolowe. Jest ich jednak zbyt mało, jak na potrzeby kraju składającego się z ponad 7 tys. wysp.

Decyzja Japonii związana jest przede wszystkim z zaostrzającymi się sporami terytorialnymi z Chinami, które dotyczą większości państw regionu (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06). Naturalnymi sojusznikami Tokio stają się w tej dziedzinie inne kraje naciskane przez Pekin, w tym Filipiny i Wietnam. Japończycy prowadzą już szkolenia ich służb granicznych. W 2013 wyasygnują na ten cel niemal 20 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.