Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Japonia planuje donację dla Filipin

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 12 lutego 2013

Japonia sfinansuje sprzedaż kutrów patrolowych dla marynarki wojennej Filipin. Pierwsze mają być gotowe na początku 2014.

Wspieranie w wysiłkach modernizacji marynarki wojennej Filipin jest w interesie Japonii. Oba kraje przeciwstawiają się żądaniom terytorialnym ChRL. Na zdjęciu japoński okręt patrolowy typu Shiretoko, wykorzystywany przez straż przybrzeżną / Zdjęcie: MO Japonii

Według japońskiej prasy, rząd w Tokio zdecydował o przekazaniu Filipińczykom nowych jednostek patrolowych, z których każda ma kosztować równowartość 11 mln USD. Nie podano jednak szczegółów, dotyczących ich liczby czy wielkości (choć wspomniana cena wskazują na kutry o wyporności rzędu kilkudziesięciu ton). Odpowiednie środki zarezerwowano już w budżecie na 2013, który rozpocznie się w kwietniu br.

Decyzję uzgodniono w czasie niedawnej wizycie w Manili ministra spraw zagranicznych Japonii, Fumio Kishidy. Intencją jest, aby pierwsze kutry trafiły do użytkownika już na początku przyszłego roku. Wszystkie powstaną w japońskich stoczniach.

Marynarka wojenna Filipin posiada ok. 130 jednostek pływających, z których największą grupę stanowią małe jednostki patrolowe. Jest ich jednak zbyt mało, jak na potrzeby kraju składającego się z ponad 7 tys. wysp.

Decyzja Japonii związana jest przede wszystkim z zaostrzającymi się sporami terytorialnymi z Chinami, które dotyczą większości państw regionu (Zaostrza się sytuacja na Morzu Południowochińskim, 2012-12-06). Naturalnymi sojusznikami Tokio stają się w tej dziedzinie inne kraje naciskane przez Pekin, w tym Filipiny i Wietnam. Japończycy prowadzą już szkolenia ich służb granicznych. W 2013 wyasygnują na ten cel niemal 20 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.