Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Norwegia stawia na Squire

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 lutego 2013

Norweskie wojska lądowe zakupiły u Thalesa 44 zestawy lekkich przenośnych radarów obserwacji pola walki, Squire.

Zakupione przez Norwegów radary wyposażone będą w nowsze i wydajniejsze procesory, niż te montowane w dotychczas oferowanych zestawach. Zwiększy to efektywność ich wykorzystania oraz liczbę potencjalnych zastosowań / Zdjęcie: Zeably

Dostawy zestawów radarowych rozpoczną się w br. i potrwają do 2017. W realizację kontraktu zostanie zaangażowany norweski Vinghøg AS, wchodzący w skład Simrad Optroncis. Pakiet kontrolny akcji spółki posiada niemiecka Rheinmetall Defence.

Udział Norwegów w przedsięwzięciu wynika z faktu planowanej integracji thalesowskiego radaru z produkowanymi przez nich systemami obserwacji pola walki, Vingtaqs II. W ten sposób możliwe będzie zamontowanie Squire na pojazdach wojskowych. Zwiększy to mobilność systemu oraz zakres jego wykorzystania.

Squire to produkowany przez holenderską Signaal (Thales Nederland) lekki, przenośny radar obserwacji pola walki. Jego masa bez baterii to zaledwie 44 kg; może być przenoszony przez dwóch żołnierzy. Służy do wykrywania poruszających się celów – w tym ludzi i pojazdów – lub nisko lecących statków powietrznych, przede wszystkim śmigłowców. Jego zasięg wynosi 10 km w przypadku ludzi oraz do 48 km w stosunku do pojazdów opancerzonych i wiropłatów. Jest wyposażony w system automatycznej klasyfikacji celów.

Produkt Thalesa zalicza się do grupy radarów ze zmodulowaną częstotliwościowo falą ciągłą (FMCW). Dzięki temu cechuje się m.in. niskim poziomem promieniowania nadajnika (maksymalnie 1 W). To z kolei powoduje, że jest on trudno wykrywalny. System cieszy się relatywnie dużą popularnością. Obecny portfel zamówień na Squire zamyka się liczbą ponad 400 egz. Za ich montaż odpowiadają zakłady Thales Nederland w Hengelo na wschodzie kraju.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.