Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Wypadek CH-46 w Tajlandii

Lotnictwo wojskowe, 21 lutego 2013

Biorący udział w wielonarodowych ćwiczeniach Cobra Gold 2013 śmigłowiec CH-46 Sea Knight Korpusu Piechoty Morskiej USA (USMC), musiał awaryjnie lądować. W wyniku zdarzenia nikt nie zginął. Kilku żołnierzy zostało rannych.

Wprowadzone do służby w latach 1960. CH-46 Sea Knight to jedne z najstarszych wiropłatów w USMC. Od kilku lat systematycznie zastępują je pionowzloty MV-22 / Zdjęcie: USMC

Do zdarzenia doszło wczoraj w godzinach popołudniowych na terenie prowincji Phitsanulok. Należący do USMC śmigłowiec transportowy CH-46 brał udział w ćwiczeniach wojskowych Cobra Gold 2013. W trakcie lotu operator maszyny stracił nad nią panowanie i musiał awaryjnie lądować.

Na miejscu zdarzenia pojawiły się amerykańskie i tajskie wiropłaty oraz ekipy ratunkowe. Według źródeł powołujących się na ambasadę USA w Bangkoku, w wyniku zdarzenia nikt nie zginął. Trzech żołnierzy odniosło obrażenia. Stan 2 z nich wymagał hospitalizacji.

Cobra Gold są jednymi z największych dorocznych ćwiczeń wojskowych w Azji. Zostały zapoczątkowane w latach 1980. jako przedsięwzięcie bilateralne. Z czasem manewry przybrały bardziej wielonarodowy charakter. W tegorocznej edycji (11-21.02) udział bierze 13 tys. żołnierzy z 7 państw regionu, w tym Indonezji, Japonii, Korei Południowej, Malezji i Singapuru / Zdjęcie: DO USA

Przyczyna incydentu nie jest jeszcze znana. Jej ustaleniem zajmie się specjalna komisja dochodzeniowa USCM. Dalszy przebieg ćwiczeń w ramach Cobra Gold 2013 przebiegał bez zakłóceń.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.