Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Remont trałowców

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, 26 lutego 2013

Inspektorat Uzbrojenia MON zlecił Stoczni Remontowej Nauta w Gdyni remont główny i dokowy dwóch trałowców: ORP Dąbie i ORP Resko. Wartość zlecenia to 45 mln zł.

Trałowce bazowe projektu 207P (typu Gardno) były zbudowane w Stoczni Marynarki Wojennej w Gdyni w latach 1983-1990. Są to jednostki małomagnetyczne przeznaczone do poszukiwania i niszczenia min kontaktowych i niekontaktowych postawionych w zagrodach minowych lub pojedynczo. Ograniczenie pola magnetycznego osiągnięto głównie dzięki zastosowaniu w konstrukcji kadłuba i pokładówki laminatu poliestrowo-szklanego / Zdjęcie: MW

Umowa, która została podpisana 22 lutego br. obejmuje m. in. remonty główne uzbrojenia i sprzętu wojskowego, a także silników spalinowych typu M 401 A2, silników spalinowych typu Wola 52H6 i urządzeń pomocniczych. Kontrakt obejmuje modernizację systemów monitorowania i sterowania napędem głównym, elektrownią i instalacją osuszania. Wartość prac została wyceniona na 45 mln zł, a ich zakończenie zaplanowano na 29 listopada 2013.

Oba trałowce zostały zbudowane przez Stocznię Marynarki Wojennej w Gdyni w ramach projektu 207P typu Gardno. ORP Dąbie (nr burtowy 633) został zwodowany w 1986, a ORP Resko (637) w 1988. Jednostki wchodzą w skład 12. Dywizjonu Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu.

Napęd główny trałowców stanowią dwa silniki wysokoprężne M401 o mocy 1 tys. KM każdy. Ich uzbrojenie to 1 morski zestaw rakietowo-artyleryjski ZU-23-2M lub ZU-23-2MR, trały akustyczne i elektromagnetyczne, tory minowe do zabierania wariantowego uzbrojenia min morskich lub zrzutni grawitacyjnych bomb głębinowych.

Ministerstwo Obrony Narodowej planuje w bieżącym roku przeznaczyć na remonty okrętów ok 200 mln zł.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.