Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

SRCP-WR z ITWL

Lotnictwo wojskowe, Przemysł zbrojeniowy, 27 lutego 2013

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych  otrzymał zlecenie dostosowania korpusów pocisków rakietowych RS-2US do wersji celów lotniczych SRCP-WR z głowicami ciężkimi i średnimi. Wartość zamówienia wynosi 1,5 mln zł.

Wersja przerobionego pocisku rakietowego SRCP-WR przeznaczona do szkolenia ogniowego wojsk rakietowych. Imituje rzeczywisty cel powietrzny o skutecznej powierzchni odbicia radiolokacyjnego (5m2), charakterystycznej dla samolotu myśliwskiego. Po odpaleniu z samolotu z lotu poziomego - wykonuje lot sterowany programowo. Umożliwia na kursie zbliżeniowym: przechwytywanie, śledzenie i odpalanie pocisków klasy ziemia-powietrze z przeciwlotniczych zestawów rakietowych. SRCP-WR ma masę 75 kilogramów, zasięg około 20 km. Może być odpalany z pułapu 2000-10000 m / Zdjęcie: ITWL

12 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Toruniu w opublikowanym komunikacie nie ujawnił ilości zamówionych imitatorów celów powietrznych SRCP WR. Zamówienie zrealizowano w oparciu o negocjacje z jednym wykonawcą. Jako powód zastosowania trybu innego niż przetarg, podano, że zamawiana usługa dotyczy dostosowania korpusów rakiet RS-2US do wersji SRCP-WR i ze względu na jej specjalistyczny i specyficzny charakter techniczny może być wykonana tylko przez Instytut techniczny Wojsk Lotniczych (ITWL) w Warszawie, który opracował dokumentację techniczno–technologiczną w postaci Sterowany Rakietowy Cel Powietrzny SRCP-WR, zatwierdzoną do produkcji seryjnej przez szefa Wydziału Techniki Lotniczej DPZ MON 9 lipca 2001. SRCP-WR wprowadzono do Sił Zbrojnych RP 23 kwietnia 2003.

W Polsce pociski rakietowe powietrze  powietrze RS-2US, były eksploatowane na samolotach myśliwskich MiG-21. Po ich wycofaniu ze służby w grudniu 2003 pozostało ok. 1000 pocisków, które sukcesywnie przebudowuje się na latające cele pozorne, imitujące samoloty wroga. W wersji RCP służy jako cel do strzelań powietrze-powietrze, a w odmianie RCP-WR do strzelań przeciwlotniczych. Ich nosicielami w czasie ćwiczeń poligonowych są samoloty myśliwsko-bombowe Su-22.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.