Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Łotewskie Globemastery

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 08 kwietnia 2008

3 kwietnia rząd Łotwy przyjął dokument, zatwierdzający udział tego kraju w wykorzystaniu 3 ciężkich samolotów transportowych Boeing C-17 Globemaster, w ramach natowskiego programu Strategic Airlift Capabilities (SAC).

SAC ma umożliwić 14 krajom europejskim - w tym Polsce - dostęp do lotniczego transportu strategicznego (zobacz: Szwecja bliżej Globemasterów). Jest to niezbędne do w miarę samodzielnego, bo w ramach wykupionych godzin lotu, prowadzenia operacji ekspedycyjnych NATO i UE.

Pierwszy samolot ma dotrzeć do węgierskiej bazy lotniczej Pápa w listopadzie 2008. Do tego czasu powinny zakończyć się procedury prawne, związane z uczestnictwem w programie SAC.

Decyzja łotewskiego rządu była niezbędna do uruchomienia środków budżetowych, przewidzianych na wykup lotów. W przypadku władz w Rydze zobowiązały się one do wyasygnowania na ten cel 4,4 mln łatów (LVL), czyli ok. 6,3 mln Euro. Jednak w aktualnym budżecie zatwierdzono równowartość 5,8 mln Euro. Brakujące środki zostaną uruchomione po przyjęciu poprawek do budżetu. Prawdopodobnie w tym czasie miejscowy Sejm ratyfikuje również umowę w sprawie SAC.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.