Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosyjskie korzenie WZ-10

Lotnictwo wojskowe, 08 marca 2013

Chiński śmigłowiec bojowy WZ-10 został zaprojektowany przez Rosjan. Taką informację przekazał dziennikarzom podczas wystawy Heli-Expo Siergiej Michiejew, główny konstruktor biura im. Kamowa.

Jak twierdzą Rosjanie, chiński WZ-10 został zaprojektowany przez biuro im. Kamowa / Zdjęcie: www.news.cn

Jak donoszą najpoważniejsze czasopisma branżowe – Aviation Week i Flight International – w 1995 chiński rząd zawarł z Rosjanami porozumienie w sprawie opracowania projektu wstępnego śmigłowca bojowego o masie 6 t. Z oczywistych powodów całe przedsięwzięcie było objęte ścisłą tajemnicą – powiedział Michiejew.

Projekt 941, jak go oznaczono, nie opierał się na żadnym z wcześniejszych dokonań biura im. Kamowa i był opracowywany zgodnie z wymaganiami stawianymi przez stronę chińską. Jak opowiadał Michiejew: Podali nam żądaną masę, omówiliśmy osiągi, następnie podpisaliśmy kontrakt i wykonaliśmy pracę.

Wyniki prac projektowych zostały zweryfikowane podczas prób. Gotowy projekt został przekazany Chińczykom, którzy zaakceptowali go i przystąpili do prac rozwojowych, w których Rosjanie nie brali już udziału.

Konfiguracja WZ-10 wskazuje, że podczas jego konstruowania sugerowano się śmigłowcami europejskimi – włoskim A129 Mangusta i francusko-niemieckim Tigerem. Wielu obserwatorów twierdziło, że zwłaszcza drugi z wymienionych wiropłatów stanowił źródło inspiracji, a także wielu rozwiązań zastosowanych w chińskiej konstrukcji.

Potwierdzeniem tej tezy ma być długotrwała produkcja licencyjna i rozwój śmigłowców francuskich w Chinach, w ramach której powstały Changhe Z-8 (SA321 Super Frelon) i Harbin Z-9 (AS 365 Dauphin). Obecnie obydwie strony współpracują w projekcie Eurocopter EC175 / Avicopter Z-15.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.