Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Enforce Tac: Najkrótsza dwunastka

Przemysł zbrojeniowy, 09 marca 2013

Na tegorocznych targach Enforce Tac zadebiutowała szwajcarska strzelba gładkolufowa K1 opracowana przez Sensied Consulting. To jedna z najkrótszych konstrukcji tego typu na rynku.

Szwajcarska strzelba gładkolufowa K1 kalibru 12 z 280-mm długości lufą, opracowana przez Sensied Consulting

Powtarzalna strzelba K1 kalibru 12 jest pierwszym i jak na razie jedynym produktem Sensied Consulting. Broń zaprojektowano w Szwajcarii, ale produkowana jest we Włoszech, w zakładach FABARM. Tam też produkowany jest najbliższy zarówno konstrukcyjnie, jak i geograficznie konkurent K1 – FABARM 14 Martial z 356-mm lufą.

Przedstawiciel producenta podkreśla, że strzelba K1 jest najkrótsza w swojej klasie. Z 280-mm chromowaną lufą mierzy zaledwie 745 mm z kolbą rozłożoną i 535 mm ze złożoną. Masa broni jest dosyć spora, jak na jej długość – wynosi 3,2 kg. K1 została wyposażona w składaną na prawą stronę szkieletową kolbę wykonaną z tworzywa sztucznego, bardzo podobną do stosowanej w standardowym karabinku armii szwajcarskiej Stgw 90 (SIG SG 550). W teorii możliwe jest prowadzenie ognia ze strzelby z kolbą złożoną – w praktyce operowanie czółenkiem w takiej sytuacji jest jednak wyjątkowo niewygodne.

K1 ma składaną szkieletową kolbę, bardzo podobną do stosowanej w Stgw 90. Możliwe jest prowadzenie ognia w tej pozycji, ale operowanie czółenkiem jest niewygodne

W K1 nie brakuje szyn montażowych. Pierwsza i najkrótsza przyspawana jest bezpośrednio do lufy. Zamontowano na niej podstawę światłowodowej muszki częściowo ukrytej pomiędzy stalowymi osłonami. Kolejna, nieco dłuższa szyna znajduje się w dolnej części czółenka i służy do montażu przedniego chwytu lub latarki. Ostatnie dwie, najdłuższe szyny umieszczone są na grzbiecie komory zamkowej i na lufie w taki sposób, aby znajdowały się na tej samej wysokości.

W tylnej części szyny na grzbiecie komory zamkowej umieszczono regulowany w dwóch płaszczyznach celownik przeziernikowy. Po jego obu stronach znajdują się dwa światłowody, mające w zamyśle konstruktorów ułatwiać celowanie.

Komora nabojowa K1 przystosowana jest do strzelania amunicją kal. 12 o łusce długości 76 mm lub mniejszej. Pojemność magazynka rurowego wynosi cztery naboje 12/67 i 12/70 lub trzy 12/76. Ponadto użytkownik może wprowadzić dodatkową sztukę amunicji do komory, aby zwiększyć zapas gotowych do użycia nabojów.

Wraz ze strzelbą oferowane są dodatkowe akcesoria, m.in. zakładane na grzbietową szynę uchwyty mieszczące 2 lub 6 nabojów / Zdjęcia: Bartosz Szymonik

Strzelba K1 oferowana jest przez Sensied Consulting w wersji podstawowej i rozbudowanej, zaopatrzonej w dodatkowe akcesoria. Zestaw dodatków obejmuje: tulejowe przedłużenie magazynka rurowego zwiększające jego pojemność o jeden nabój, rozbudowane urządzenie wylotowe pełniące rolę tłumika ognia i zbijaka do szyb, jak też dwóch uchwytów na naboje.

Dłuższy uchwyt montowany do grzbietowej szyny Picatinny (umieszczony po lewej stronie komory zamkowej) mieści 6 sztuk amunicji ustawionej prostopadle do osi lufy, Drugi, także montowany na tej samej szynie (ulokowany po prawej stronie komory tuż przed oknem wyrzutowym), pozwala przenosić dwa naboje ułożone równolegle do osi lufy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.