Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IWA 2013: Debiutuje sportowy Alex

Przemysł zbrojeniowy, 09 marca 2013

Na targach IWA Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały produkcyjny egzemplarz 7,62-mm karabinu powtarzalnego Alex Tactical Sport, przeznaczonego dla strzelców sportowych.

Na największej w Europie wystawie broni strzeleckiej – IWA, odbywającej się w Norymberdze zadebiutował nowy polski karabin sportowy Alex Tactical Sport do naboju 7,62 mm x 51 (.308 Winchester) rozwijany przez ZM Tarnów / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Pierwszy model cywilnej odmiany wojskowego karabinu wyborowego Bor (Alex-7,62) pokazano na MSPO w 2008 (e-RAPORT MSPO 3/2008 – Alex Tactical Sport, 2008-09-10), w tym samym roku, w którym wprowadzono go do uzbrojenia Wojska Polskiego (e-RAPORT MSPO 3/2008 – Nowe karabiny wyborowe dla SZ RP, 2008-09-10). Jednak musiało upłynąć 5 lat, aby ponownie zjednoczone Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) rozpoczęły produkcję cywilnej wersji. Broń na tym nie straciła, a wręcz zyskała, bowiem wprowadzono do niej modyfikacje wynikające z doświadczeń z kilkuletniego używania wojskowej odmiany w warunkach bojowych podczas misji w Afganistanie.

Zbliżenie na nazwę broni, wyciętą na nowym karabinie, przeznaczonym dla użytkowników cywilnych / Zdjęcie: ZMT

Na wystawie IWA w Norymberdze zademonstrowano jeden z 10 karabinów Alex Tactical Sport (nazwa pochodzi od imienia konstruktora – Aleksandra Leżuchy) i... niemal od razu zebrano na broń zamówienia, sprzedając pierwszego dnia targów połowę z wytworzonych egzemplarzy. Cywilna wersja Bora ma masę zmniejszoną do 5,3 kg, bardziej dopracowany spust o regulowanej sile nacisku – od 8 do 25 N, a zasilana jest z identycznego 10-nabojowego magazynka. Broń oferowana jest w odmianie pozbawionej dwójnogu i podpory tylnej, jak również ze standardowym wspornikiem z szyną montażową i z lufą długości 660 mm.

ZMT zamierzają wkrótce rozszerzyć ofertę akcesoriów, jak też wprowadzić na zamówienie lufy o różnych długościach z innymi skokami bruzd.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.