Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IWA 2013: Debiutuje sportowy Alex

Przemysł zbrojeniowy, 09 marca 2013

Na targach IWA Zakłady Mechaniczne Tarnów zaprezentowały produkcyjny egzemplarz 7,62-mm karabinu powtarzalnego Alex Tactical Sport, przeznaczonego dla strzelców sportowych.

Na największej w Europie wystawie broni strzeleckiej – IWA, odbywającej się w Norymberdze zadebiutował nowy polski karabin sportowy Alex Tactical Sport do naboju 7,62 mm x 51 (.308 Winchester) rozwijany przez ZM Tarnów / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Pierwszy model cywilnej odmiany wojskowego karabinu wyborowego Bor (Alex-7,62) pokazano na MSPO w 2008 (e-RAPORT MSPO 3/2008 – Alex Tactical Sport, 2008-09-10), w tym samym roku, w którym wprowadzono go do uzbrojenia Wojska Polskiego (e-RAPORT MSPO 3/2008 – Nowe karabiny wyborowe dla SZ RP, 2008-09-10). Jednak musiało upłynąć 5 lat, aby ponownie zjednoczone Zakłady Mechaniczne Tarnów (ZMT) rozpoczęły produkcję cywilnej wersji. Broń na tym nie straciła, a wręcz zyskała, bowiem wprowadzono do niej modyfikacje wynikające z doświadczeń z kilkuletniego używania wojskowej odmiany w warunkach bojowych podczas misji w Afganistanie.

Zbliżenie na nazwę broni, wyciętą na nowym karabinie, przeznaczonym dla użytkowników cywilnych / Zdjęcie: ZMT

Na wystawie IWA w Norymberdze zademonstrowano jeden z 10 karabinów Alex Tactical Sport (nazwa pochodzi od imienia konstruktora – Aleksandra Leżuchy) i... niemal od razu zebrano na broń zamówienia, sprzedając pierwszego dnia targów połowę z wytworzonych egzemplarzy. Cywilna wersja Bora ma masę zmniejszoną do 5,3 kg, bardziej dopracowany spust o regulowanej sile nacisku – od 8 do 25 N, a zasilana jest z identycznego 10-nabojowego magazynka. Broń oferowana jest w odmianie pozbawionej dwójnogu i podpory tylnej, jak również ze standardowym wspornikiem z szyną montażową i z lufą długości 660 mm.

ZMT zamierzają wkrótce rozszerzyć ofertę akcesoriów, jak też wprowadzić na zamówienie lufy o różnych długościach z innymi skokami bruzd.


Drukuj Góra