Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Testy nowego MILAN-a

Przemysł zbrojeniowy, 11 kwietnia 2008

MBDA poinformował o przeprowadzeniu testów ogniowych zmodernizowanego systemu ppk MILAN ADT-ER, z nową wyrzutnią i pociskami. Próby zakończyły się sukcesem.

MILAN to najbardziej rozpowszechniony lekki (o zasięgu do 2 km) ppk zachodniej Europy, który zdobył również rynki pozostałych kontynentów, w wyłączeniem jedynie Ameryki Północnej. Łącznie zbudowano 10 tys. wyrzutni i 360 tys. pocisków, które znalazły nabywców w 44 państwach.

Konstrukcja wprowadzona do linii w 1972, mimo stworzenia od tego czasu wariantu z tandemową głowicą i o wydłużonym zasięgu, starzeje się jednak nieubłaganie i zaczyna być wypierana w Europie przez pociski typu Javelin, Spike i śmigłowcowe Trigat. Dlatego MBDA pracuje obecnie nad nową, w pełni ucyfrowioną wersją systemu. Liczy na zamówienia dotychczasowych klientów i uratowanie części rynków zbytu. Nowe MILAN-y zostały już zaproponowane Libii, w pakiecie zbrojeniowym zaproponowanym przez Francję, w czasie ostatniej wizyty Muamara Kadafiego w Paryżu.

Odmłodzony system, o oznaczeniu ADT-ER dysponuje zmodernizowaną wyrzutnią ADT (ADvanced Technologies) przez MBDA Deutschland/LFK, a także przebudowanym pociskiem ER (Extender Response) MBDA France. Producent poinformował o niedawnym zakończeniu 3 testów ogniowych, które miały sprawdzić graniczne parametry systemu.

W trakcie pierwszej próby odpalono pocisk do celu znajdującego się w odległości 40 m. Zgodnie z założeniami bezpieczeństwa - by nie razić obsługi - pocisk nie wybuchł. Druga próba polegała na sprawdzeniu działania systemu przy strzelaniu na minimalnym dystansie 150 m. Głowica inicjująca i główna wybuchły zgodni z założeniami. Ostatni test dotyczył sprawności ppk przy strzelaniu na maksymalnym zasięgu 3 km. Również ta próba była udana.

Nowa wyrzutnia może obsługiwać wszystkie typy pocisków MILAN. Ich ostatnia wersja ma zdolność przebicia 1000 mm stali pancernej, osłoniętej pancerzem reaktywnym.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.