Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Szybkie łodzie dla indyjskiej MW

Marynarka wojenna, 22 marca 2013

Indyjska marynarka wojenna otrzymała pierwszą partię szybkich łodzi przechwytujących (FIC), zakupionych do patrolowania wybrzeża.Zakupione w 2011 łodzie mają rozwijać prędkość do 45 w. i dysponować zasięgiem maksymalnym 370 km (przy prędkość 15 w.). Załoga to 4 marynarzy. Uzbrojenie jednostek stanowią km i/lub granatniki. FIC zostały też doposażone m.in. w system identyfikacji jednostek nawodnych Automatic Identification System (AIS), systemy nawigacyjne oraz emiter fal dźwiękowych typu LRAD (Long-Range Acoustic Device). Po ich wprowadzeniu do służby, uzupełnią flotę obecnie używanych szybkich łodzi interwencyjnych, jak np. przedstawiona na zdjęciu typu Super Dvora ll / Zdjęcie: MO Indii

Partia pierwszych 4 FIC została przekazana południowemu dowództwu indyjskiej marynarki wojennej zlokalizowanemu w mieście Koczin. W najbliższym czasie dołączy do nich 12 kolejnych jednostek tego typu.

Dostawa pierwszych łodzi przechwytujących stanowi początek realizacji porozumienia zawartego w 2011 między New Delhi i zlokalizowaną na Sri Lance, Solas Marine Lanka (Pvt) Ltd. Na mocy umowy o wartości 60-70 mln USD, Indie mają otrzymać 80 FIC. Jednostki zostaną rozdzielone pomiędzy wszystkie 3 główne dowództwa marynarki wojennej.

Łodzie będą używane przez specjalną formację marynarki wojennej, Sagar Prahari Bal. Została ona sformowana w 2009, zaraz po zamachach terrorystycznych w Bombaju. Jej zadaniem jest m.in. patrolowanie wybrzeża w pobliżu portów cywilnych i wojskowych oraz baz morskich.

Przekazane łodzie zostaną teraz poddane serii prób morskich. Posłużą też do szkolenia kolejnych załóg i operatorów. Dostawy wszystkich zamówionych jednostek mają zakończyć się w 2015.


Drukuj Góra