Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zmiany systemu zakupów w MON

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 24 marca 2013

Na wczorajszej uroczystości 20. rocznicy powstania Polskiego Lobby Przemysłowego im. Eugeniusza Kwiatkowskiego (PLP), wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak poinformował o uproszczeniu przepisów regulujących pozyskiwanie uzbrojenia dla SZ RP.

Na uroczystości 20. rocznicy Polskiego Lobby Przemysłowego im Eugeniusza Kwiatkowskiego po raz pierwszy przyznano Honorowe Wyróżnienia, Bene Meritus pro Industria Poloniae (Dobrze Zasłużony dla Polskiego Przemysłu). Z pośród zgłoszonych przez różne środowiska i organizacje kandydatów pośmiertnie honorowe wyróżnienia otrzymali: prof. Jan Czochralski, prof. Janusz Groszkowski, prof. Tadeusz Sołtyk, gen. prof. Sylwester Kaliski, gen. dr Tadeusz Jauer, inż. Marian Migdalski i inż. Tadeusz Sendzimir. Ponadto postanowiono, że kolejne edycje Honorowego Wyróżnienia będą przyznawane co roku z okazji kolejnych rocznic powstania Polskiego Lobby Przemysłowego

Uprościliśmy i skróciliśmy pozyskiwanie uzbrojenia, na co czekał od dawna polski przemysł obronny – powiedział wiceminister obrony narodowej Waldemar Skrzypczak, zwracając się do przedstawicieli PLP. Poinformował, że 22 marca 2013 minister obrony narodowej, Tomasz Siemoniak podpisał decyzję, która uchyliła trzy dotychczasowe, najważniejsze dokumenty regulujące zasady kupowania uzbrojenia i sprzętu wojskowego: nr 28/MON i 126/MON z 2011 oraz 291/MON z 2006.

Nowa regulacja deleguje uprawnienia ministra obrony narodowej na Podsekretarza Stanu ds. uzbrojenia i modernizacji, jako Narodowego Dyrektora ds. Uzbrojenia. Wiąże się z tym m.in. prawo do samodzielnego decydowania o zakupach o wartości poniżej 100 mln zł.

Kolejną ważną zmianą jest wycofanie Rady Uzbrojenia z procesu pozyskiwania sprzętu wojskowego i usług dla SZ RP. Radę zastąpią zespoły eksperckie, które będą powoływane jedynie na czas wykonania określonego zadania. Decyzja jednoznacznie określa kompetencje osób funkcyjnych, zwiększając poziom odpowiedzialności tych osób za realizacje powierzonych czynności. Do tej pory cała odpowiedzialność spoczywała na ministrze obrony narodowej lub komisji przetargowej. Nikt, kto po drodze procedował dokumenty i określał wskazania, nie był za nie odpowiedzialny. Ważną zmianą jest również wprowadzenie ograniczeń czasowych realizacji poszczególnych przedsięwzięć związanych z pozyskiwaniem sprzętu i uzbrojenia lub usług.

Zmieni się również podejście do prac badawczo-rozwojowych. Do tej pory, gdy przemysł w ramach własnych, nie zleconych przez MON prac B+R opracował i zbudował prototyp jakiegoś systemu uzbrojenia, wojsko nie mogło go nawet przetestować, ani wydać opinii. Teraz nowa decyzja umożliwia przebadanie takiego prototypu i co najważniejsze, jeśli spełni oczekiwania wojska – wdrożenie go do służby.

Nowa decyzja ministra Tomasza Siemoniaka również na nowo sankcjonuje pozyskiwanie technologii wrażliwych m. in kodów źródłowych. Dotychczas mamy ogromne trudności z dostępem do nich w pozyskanym już uzbrojeniu np. z USA. Decyzja bezwzględnie nakłada obowiązek uzyskania dostępu do kodów źródłowych decydujących o bezpieczeństwie całego systemu.

Za zasługi dla polskiego przemysłu, minister obrony narodowej wyróżnił złotym medalem Za zasługi dla obronności kraju, wiceprezesa Agencji Lotniczej ALTAIR, Wojciecha Łuczaka / Zdjęcia: Zdzisław Zieliński

Chcemy, aby współpraca pomiędzy wojskiem a przemysłem odbywała się na jasnych, partnerskich zasadach, bez aury podejrzeń korupcyjnych. Żołnierze nie będą już musieli pisać z każdego spotkania z przedstawicielami firm zbrojeniowych notatek do odpowiednich służb. Przedstawiciele polskiego przemysłu obronnego będą mieli ułatwiony dostęp do wiedzy, jaką zgromadziła armia na temat użytkowanego sprzętu i uzbrojenia wojskowego. Będzie to korzystne zarówno dla nas, wojska, jak i dla przemysłu – powiedział wiceminister Waldemar Skrzypczak.

Miejsce przekazana tej informacji przez byłego dowódcę Wojsk Lądowych nie było przypadkowe. Istniejące od dwóch dekad PLP, kierowane przez jego koordynatora, prof. Pawła Sorokę od momentu powstania, odgrywa dużą rolę w środowisku przemysłu obronnego. Lobby stanowi platformę wymiany informacji, tworzy także szereg opinii i analiz, charakteryzujących stan polskiego przemysłu, w tym specjalnego, oraz określając pożądane kierunki rozwoju.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.