Reklama
Reklama

Rakieta nośna Minotaur IV wykonała tajną misję NROL-174 na rzecz National Reconnaissance Office. Umieściła na orbitach satelity o nieujawnionym przeznaczeniu.

Rakieta nośna Minotaur IV startuje z bazy Vandenberg Space Force w Kalifornii, 16 kwietnia 2025, 12:33 / Zdjęcie: US DoD

Misja NROL-174 odbyła się w ramach Rocket Systems Launch Program (RSLP) Space Force, skupiającego się na małych wyrzutniach orbitalnych, używanych głównie do misji o wyższym ryzyku, takich jak loty eksperymentalne, demonstratory technologii lub satelity badawczo-rozwojowe. Misję realizowały US Space Force we współpracy z Northrop Grummanem.

Misja NROL-174 jest trzecią realizowaną w ramach kontraktu Orbital/Suborbital Program-3 jako część RSLP. Poprzednie misje miały oznaczenie NROL-129 (lipiec 2020) i NROL-111 (czerwiec 2021). Obie realizowano z Wallops Flight Facility w Wirginii.

Wczorajszy start był pierwszym rakiety Minotaur z bazy Vandenberg od 2011. Rakieta Minotaur IV użyta w tej misji powstała w wyniku konwersji międzykontynentalnej rakiety balistycznej Peacekeeper, która pierwotnie stanowiła podstawę amerykańskiego systemu odstraszania nuklearnego.

Reklama
Reklama

Powiązane wiadomości

Udostepnij

Reklama
Reklama

Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.