Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Jacek Kruk

Na 2009 zaplanowano 9 lotów załogowych: 5 amerykańskich wahadłowców i 4 rosyjskich Sojuzów, co będzie zapewne trudne do osiągnięcia. Zwraca uwagę zwłaszcza liczba lotów rosyjskich - od 1980 Rosjanie nie wysyłali więcej niż 3 statki załogowe w ciągu roku. Jednak decyzja o zwiększeniu załogi ISS do 6 osób będzie wymagać odtąd stałej obecności 2 Sojuzów przycumowanych do stacji. W misjach planetarnych bez specjalnych sensacji; najbardziej znacząca wydaje się amerykańska misja księżycowa LRO, która wypadła z harmonogramu roku 2008, i start łazika marsjańskiego trzeciej generacji MSL. Jeśli chodzi o technikę rakietową, to pierwsze loty Falcona-9 i test pierwszego stopnia rakiety Ares 1 będą najważniejszymi wydarzeniami, bowiem od ich wyniku może zależeć przyszłość amerykańskiego programu załogowego po wycofaniu wahadłowców. Test Aresa, umieszczony w oficjalnym grafiku na 12 lipca, zapewne zostanie przesunięty na jesień, m.in. z powodu opóźnienia misji STS-125. Warto odnotować także rosnącą rolę Japonii na stacji ISS: po skompletowaniu modułu Kibo - największego spośród laboratoriów naukowych stacji, na jej pokładzie znajdzie się kolejno dwóch Japończyków w składzie stałych załóg.

Załoga pierwszej misji roku 2009, z prawej Japończyk Koichi Wakata, który pozostanie na stacji ISS / Zdjęcie: NASA

12.02 - rozpoczęcie misji STS-119 wahadłowca Discovery, który dostarczy do stacji ISS element kratownicy S6. Nastąpi wymiana stałego członka załogi - Japończyk Koichi Wakata, odbywający już trzeci lot kosmiczny, zastąpi Sandrę Magnus.

26.02 - lot prototypu wojskowego wahadłowca X-37B, na orbitę wyniesie go rakieta Atlas-5. Bezzałogowy pojazd długości 8,4 m i rozpiętości skrzydeł 4,6 m po kilku dniach powróci na Ziemię, lądując w bazie Vandenberg lub Edwards.

Marzec - pierwszy próbny start rakiety Falcon-9, zbudowanej przez prywatną spółkę SpaceX. Rakieta o udźwigu 12,5 tony może stać się w przyszłości środkiem wynoszenia załogowego statku Dragon, który rozważany jest jako alternatywa Oriona.

25.03 - start Sojuza TMA-14 z 19 załogą dla stacji ISS (G. Padałka, M. Barratt), towarzyszyć im będzie turysta kosmiczny Charles Simonyi, który już odbył podobny lot w kwietniu 2007. Simonyi powróci na Ziemię z 18 załogą ISS.

Kwiecień - rakieta Ariane-5 wyniesie dwa europejskie instrumenty astronomiczne: teleskop Planck do badania mikrofalowego promieniowania tła oraz teleskop Herschel do obserwacji nieba w podczerwieni. Oba teleskopy skierowane zostaną do tzw. Punktu Lagrange'a L2, odległego od Ziemi o 1,5 mln km, gdzie będą prowadzić badania wszechświata z dala od zakłóceń wywoływanych przez ziemską cywilizację.

Prototyp bezzałogowego wahadłowca X-37 / Ilustracja: NASA

24.04 - start sondy księżycowej Lunar Recconaissance Orbiter, pierwszej amerykańskiej sondy od czasów Lunar Prospectora z 1998. Sonda, podobnie jak japońska Kagyua, chińska Chang'e-1 i indyjska Chndrayaan 1, będzie okrążać Księżyc, lecz na znacznie mniejszej wysokości - 50 km. Orbitę powinna osiągnąć 1 maja. Oprócz regularnych obserwacji powierzchni z orbity wokółksiężycowej LRO przeprowadzi także obserwacje uderzenia w Księżyc ostatniego członu rakiety Atlas o masie 2 ton, który spadnie w rejonie bieguna południowego w sierpniu 2009.

12.05 - rozpoczęcie ostatniej misji serwisowej kosmicznego teleskopu Hubble'a. Misja STS-125 wahadłowca Atlantis była kilkakrotnie przekładana z powodów technicznych i pogodowych, a kiedy pokonano wszystkie przeszkody na ziemi, w końcu września 2008 nastąpiła awaria elektroniki teleskopu. Teleskop wysłany na orbitę w kwietniu 1990, był już odwiedzany przez wahadłowce w latach 1993, 1997, 1999 i 2002.

25.05 - rozpoczęcie lotu Sojuza TMA-15 z międzynarodową załogą rosyjsko-belgijsko-kanadyjską. Dowódca Roman Romanienko (syn kosmonauty Jurija Romanienki), Frank de Winne i Kanadyjczyk Robert Thirsk dołączą do załogi 19 ISS i pozostaną w jej składzie, powiększając jej liczbę do 6 osób.

Czerwiec - start wahadłowca Endeavour do misji STS-127. Dostarczy on do stacji ISS pozostałe elementy japońskiego modułu Kibo - otwartą platformę JEM-EF oraz sekcję ELM-ES z wyposażeniem naukowym. Na stacji pozostanie Timothy Kopra, zaś w drodze powrotnej Endeavour zabierze Wakatę.


Imponujące zwierciadło europejskiego teleskopu kosmicznego Herschel / Zdjęcie: ESA

12.07 - pierwszy lot testowy rakiety Ares 1-X budowanej dla amerykańskiego programu Constellation. Ares 1 przeznaczony jest do wynoszenia załogowego statku Orion, który ma być używany od 2015. Ares 1 wystartuje z przerobionej rampy 39B, zbudowanej dla programu Apollo, a następnie używanej przez wahadłowce.

Sierpień - start wahadłowca Atlantis do misji STS-128, której celem jest dostawa wyposażenia dla stacji ISS i zapasów dla jej zwiększonej załogi. Dołączona zostanie lekka platforma badawcza LMC i wymieniona jedna osoba ze stałej załogi - powróci Kopra, pozostanie na stacji Nicole Stott. Jeśli wcześniejsze loty załogowe odbędą się zgodnie z planem, to na pokładzie Atlantis znajdzie się 500. człowiek w Kosmosie.

1.09 - wyniesienie na orbitę pierwszego japońskiego transportowca HTV. W ciągu tygodnia ma się zbliżyć do stacji ISS, po czym zostanie przechwycony manipulatorem i dołączony do amerykańskiego modułu Harmony. Ma pozostawać w składzie ISS do 8 października.

30.09 - trzeci przelot sondy MESSENGER w odległości 200 km od powierzchni Merkurego.

1.10 - start Sojuza TMA-16 do stacji ISS - z załogą: Rosjanin Maksim Surajew, Amerykanin Jeffrey Williams i przedstawiciel Kazachstanu. Ten ostatni powróci na Ziemię wraz z Padałką i Barrattem na pokładzie Sojuza TMA-14.

8.10 - rakieta Atlas-5 wyniesie na trajektorię ku Marsowi kolejny amerykański pojazd Mars Science Laboratory, lądowanie tego 900-kg łazika planowane jest na październik 2010.

Listopad - start wahadłowca Discovery do misji STS-129. Przywiezie on na stację ISS dwie platformy ładunkowe ELC-1 i 2, a w drodze powrotnej zabierze kanadyjskiego członka stałej załogi Roberta Thirska.

20.11 - start Sojuza TMA-17 do stacji ISS; załogę utworzą Rosjanin Oleg Kotow, Amerykanin Timothy Creamer i Japończyk Soichi Noguchi. Pozostaną oni na stacji do maja 2010.


Skrzydlata Polska - 12/2008
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.