Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Marek Czerwiński

Zdecydowanej większości czytelników magazynu Broń i amunicja optyka IOR skojarzy się z lunetami typu policyjno-wojskowego lub tarczowego. I choć zakłady z Bukaresztu produkują wiele dobrych celowników dla myśliwych, niełatwo jest zmienić poglądy, zwłaszcza utarte przez dziesięciolecia.

Celownik IOR 4-14x56 to typowa optyka myśliwska dedykowana dla ambitnych strzelców. Pozwala na celne strzelania do małych celów, na przykład lisa, jak również sprawdzi się przy sportowych strzelaniach długodystansowych. Masa 0,9 kg, długość 385 mm /Zdjęcie: Marek Czerwiński

Wydaje się, iż celowniki optyczne IOR, przeznaczone do zastosowań łowieckich cechują się jakością porównywalną z niemieckim Docterem, podczas gdy najlepsze lunety wyczynowe, takie jak model 4-28x56 stoją o klasę wyżej.

Spróbujmy poddać szczegółowej analizie celownik IOR 4-14x56. Jest to typowa optyka myśliwska. Nie pomylmy go z taktycznym czy myśliwskim IOR 4-14x50. Taktyczny ma szeroką górną wieżę i tubus o średnicy nawet 40 mm (w opcji dostępny także tańszy, o średnicy 30 mm). Na naszym rynku będzie mocno konkurował z modelem o parametrach IOR 2,5-10x56.

Jakie warunki musi spełniać dobry celownik optyczny, aby był w stanie zainteresować rasowego, europejskiego łowcę?

Powinien łączyć kilka istotnych cech, z których wszystkie muszą znajdować się w pełnej równowadze. Po pierwsze, mieć jak największą jasność, czyli dobrze funkcjonować w warunkach ograniczonej widoczności (zmierzch, świt, pełnia księżyca). Po drugie, być bardzo odporny mechanicznie, w tym także na wszelkiego typu udary, nawet boczne. Po trzecie, wszelkie regulacje nastaw muszą być precyzyjne (oznacza to mały skok klików na bębnach) i w pełni powtarzalne.

IOR 4-14x56 oferowany jest jedynie z siatką MP-8H (HR-5), z zielonym kolorem podświetlenia krzyża celowniczego /Rysunek: IOR

Inne wymogi? Siatka musi dobrze odpowiadać warunkom polowań, a centralny punkt celowniczy powinien być właściwie podświetlony. Niedopuszczalne są zaparowania soczewek przy nagłych zmianach temperatur. Celownik musi być w miarę uniwersalny, a więc dawać możliwość używania go przy strzelaniu zarówno do bliskich, jak i oddalonych celów, także znajdujących się w ruchu. Wzornictwo lunety powinno być nowoczesne, a samo wykończenie estetyczne. Ostatni warunek - właściwa, a więc odpowiednia do jakości cena. Czy IOR jest w stanie spełnić wszystkie te wymogi?(ciąg dalszy w numerze)

Broń i Amunicja - 01/2010
Drukuj Góra