Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Autor: Bogusław Trzaskała, Remigiusz Wilk

Pojawienie się nowej konstrukcji strzeleckiej, niezależnie, czy powstała w małym warsztacie, czy w wyspecjalizowanej fabryce, zawsze budzi zainteresowanie. Największą uwagę przyciągają modele stworzone przez uznanych producentów, doskonale zorientowanych w potrzebach rynku. W dodatku, jeżeli nowa broń powstała w celu zastąpienia słynnego karabinu maszynowego - potomka MG42, była przez kilka lat intensywnie testowana i dopracowywana, to skazana jest na światowy sukces.

7,62-mm ukaem H&K HK121 pokazano po raz pierwszy oficjalnie w Chorwacji w marcu. Broń zasilana jest z rozsypnej taśmy nabojowej DM60 z metalowej skrzynki amunicyjnej (mieszczącej 120-nabojowy odcinek taśmy) i bębnowego pojemnika (z 50-nabojową taśmą) / Zdjęcie: H&K

O pracach prowadzonych przez Heckler & Koch nad nowym, uniwersalnym karabinem maszynowym kalibru 7,62 mm wiadomo od dawna. Informacje na ten temat pojawiły się na łamach magazynu Broń i Amunicja przy okazji wizyty w fabryce w Oberndorfie w 2008 (BiA 06/2008). Wówczas badaniom zakładowym poddawano pierwsze modele, a przedstawiciele H&K twierdzili, że konstrukcja zostanie ujawniona w 2010.

HK121 wyposażono w dwójnóg montowany na rurze gazowej i stałą (lub składaną na lewą stronę) kolbę z czarnego tworzywa sztucznego. Prędkość wylotowa z 550-mm lufy ok. 800 m/s, energia 3020 J (amunicja DM111A1)/ Zdjęcie: H&K

W czerwcu 2010, na paryskiej wystawie Eurosatory, podano do wiadomości zakładową nazwę rozwijanej broni - HK121. Już w miesiąc później, w lipcu, na odbywających się w Hammelburgu 14. Dniach Piechoty (coroczna impreza, podczas której, obok tradycyjnego konkursu strzeleckiego, pokazywane jest najnowsze uzbrojenie i wyposażenie Bundeswehry) po raz pierwszy publicznie zademonstrowano piąty prototyp (PT5) ukaemu. Pod koniec marca 2011, na wystawie ASDA odbywającej się w chorwackim Splicie, nowa broń z Oberndorfu miała swoją targową premierę. (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 03/2011
Drukuj Góra