Po raz pierwszy na Eurosatory wystawiał się Hannes Kepplinger, oferujący na rynku wojskowym sprzedaż praw do swoich konstrukcji strzeleckich. O ile na wystawach spotka się czasami osoby, umawiające się na targowe spotkanie z gotowym projektem i planami rozrysowanymi w komputerowych programach do wspomagania projektowania, szukające inwestora lub dużego zakładu mogącego je zrealizować, o tyle niezwykła rzadkością jest trafienie na miniaturowe stoisko, na którym siedzi samotny rusznikarz-wynalazca z żoną i oferuje swoje pomysły na sprzedaż.
Tak było w Paryżu w przypadku Hannesa Kepplingera, znanego w Austrii rusznikarza, pracującego w Kufstein. Zajmuje się on bronią myśliwską, ale współpracował także w latach siedemdziesiątych z koncernem Steyr-Daimler Puch. Brał udział m.in. przy tworzeniu pistoletu Steyr GB, co potwierdzają dwa przyznane na jego nazwisko patenty na mechanizm gazowy z 1975 i 1977, jak też opracowaniu karabinka Steyr AUG.
Na własną rękę tworzy też broń wojskową, którą stara się zainteresować chętnych. Na Eurosatory, w zamkniętej gablocie prezentował prototypowe i jedyne w swoim rodzaju konstrukcje – karabin wyborowy HKK SSG 08, pistolet maszynowy HKK PDW (Personal Defence Weapon) i karabinek HKK MRCS (Multi-Role Combat System) z podwieszonym 40-mm granatnikiem z czteronabojowym stałym magazynem bębnowym. Pomimo ręcznego wykonania broni HKK, są to bowiem tylko prototypy, a nawet modele, konstrukcje Kepplingera charakteryzują ciekawe pomysły.
MRCS
MRCS to bezkolbowy karabinek z płaszczem komory zamkowej z polimeru z niesymetrycznie względem osi lufy umieszczonym magazynkiem i wyrzucaniem łusek do dołu. Według twórcy, konstrukcja powstała jako odpowiedź na uwagi zgłaszane do obecnie używanych Steyrów AUG. Broń o masie 3,2 kg może być, według twórcy, łatwo dostosowana do amunicji 5,45 mm x 39, 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 39 i 6,5 mm x 39 i mieć lufę długości 420, 530 lub 600 mm. Prototyp pokazany w Paryżu był kalibru 5,56 mm i zasilany z prostych, pudełkowych magazynków mieszczących 30 sztuk amunicji. Co ciekawe, broń ma dwa tryby działania – strzela ogniem pojedynczym z zamkniętego zamka i ciągłym z otwartego, jak FN HAMR. Dzięki temu nie następuje przegrzanie komory nabojowej i zmniejszone jest prawdopodobieństwo samozapłonu amunicji przy intensywnym prowadzeniu ognia. (ciąg dalszy w numerze)