Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Autor: Rafał Janicki

Termin EDC stał się bardzo popularny wśród osób związanych z szeroko rozumianym środowiskiem strzelców sportowych i entuzjastów militariów. Sporo z nich jednak nie do końca zdaje sobie sprawę, co to jest i jakie spełnia funkcje. W oryginale, czyli po angielsku, skrótowiec ten rozwija się jako Every Day Carry. Jednak w Polsce bardzo szybko zaczęto rozwijać go jako Ekwipunek Dźwigany Codziennie. W pełni oddaje to sens, przy zachowaniu tego samego akronimu, a na dodatek nie kaleczy języka kolejnym obcym terminem.

Zestaw przedmiotów niezbędnych. Latarka to jeden z testowanych produktów Mactronic. Szare pudełko to portfel Jimmy Wallet. Jego kształt oraz ograniczona pojemność wymuszają utrzymanie porządku w przenoszonych kartach i gotówce

EDC to zestaw rzeczy, które każdy nosi ze sobą codziennie, bez względu na warunki. Są to przedmioty dobrane odpowiednio do stylu życia użytkownika i środowiska w jakim działa. Sens ich noszenia sprowadza się do tego, że mają pomóc właścicielowi w zdarzających się od czasu do czasu nietypowych sytuacjach.

Cień torebki

To, jakie kłopoty można napotkać na swojej drodze zależy tylko od użytkownika i jego stylu życia. Dlatego nie ma idealnego zestawu EDC. Każdy sam kompletuje swój ekwipunek noszony codziennie w zależności od potrzeb i modyfikuje go, aż do wypracowania najlepszej kombinacji. Określenie każdy zostało tutaj użyte celowo. Wszyscy ludzie maja zestaw przedmiotów, które noszą ze sobą zawsze. Nawet, jeśli jest to najprostsza kombinacja – portfel, telefon i klucze, to już jest niewielki zestaw EDC. Jednak części użytkowników nie wystarcza tak minimalistyczne podejście. Chcą być przygotowani na niespodzianki i dlatego rozbudowują swój zestaw. Doświadczenie podpowiada, że zdecydowanie lepiej jest nosić, niż się prosić.

Czytające ten artykuł panie, na pewno zauważą duże podobieństwo całego pomysłu do damskiej torebki, pełnej przydatnych rzeczy. Złośliwi twierdzą, że EDC to nic innego, tylko przeniesione do męskiego świata i wzbogacone sztuczną terminologią. I chyba jest w tym stwierdzeniu ziarno prawdy.

Słowo o organizacji

Bardzo ważną sprawą w EDC jest organizacja. Niewiele przyjdzie ze zbioru narzędzi przydatnych w nietypowej sytuacji, jeśli użytkownik nie będzie w stanie znaleźć potrzebnego przedmiotu w krytycznym momencie. Dlatego też zestaw powinien być zorganizowany tak, aby mieć możliwość noszenia go zawsze przy sobie (codziennie to słowo kluczowe) i żeby bez większych problemów mieć dostęp do wszystkich jego składników.

Przykładowe elementy pierwszoplanowe. Taśma samoprzylepna może być nawinięta na starą kartę, co oszczędza mnóstwo miejsca. W pomarańczowym futerale znajduje się Spork LMF / Zdjęcia: Rafał Janicki

Nie ma sensu się skupiać nad charakterystyką wszelkiego rodzaju zasobników do przenoszenia EDC, lepiej przedstawić sposób dzielenia posiadanego wyposażenia ze względu na przydatność.Najważniejszy jest ekwipunek niezbędny, czyli to, co znajduje się bezpośrednio przy właścicielu, w kieszeniach czy na szyi. Kolejną warstwą sprzęt pierwszoplanowy, to przedmioty przenoszone w osobnych zasobnikach, ale w zasadzie towarzyszące użytkownikowi cały czas. Mogą być transportowane na przykład na pasie biodrowym. W końcu są rzeczy drugoplanowe, czyli to wszystko, co zostało uznane za na tyle ważne, aby mieć to przy sobie, ale z jakiś powodów jest przenoszone osobno. Takie wyposażenie transportowane jest z reguły w plecaku lub torbie.

Ten schemat posłuży do omówienia elementów, przydatnych na co dzień. Warto pamiętać, że poniżej opisano przykładowy zestaw, przybliżający ideę EDC, a nie idealny zbiór przedmiotów. Ten każdy musi sobie wypracować sam. (ciąg dalszy w numerze)


Broń i Amunicja - 05-06/2014
Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.