Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Rosomaki WEM w Afganistanie

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 15 kwietnia 2008

MON poinformowało, że do Afganistanu dotarły pierwsze cztery transportery Rosomak w wersji wozów ewakuacji medycznej (WEM).

Rosomaki WEM, przy dużej kubaturze przedziału medycznego, zapewniają identyczną mobilność i ochronę balistyczną, co wersje bazowe transportera. To podstawowe przewagi nad Rysiem-MED / Zdjęcie: Mirosław Ochyra, PKW Afganistan

Do tej pory, do ewakuacji rannych w Afganistanie wykorzystywano m.in. 4 transportery Ryś-MED. Mimo, że ze starego SKOT-a pozostało w nim niewiele ponad elementy kadłuba, jest to bez wątpienia konstrukcja o wiele mnie zaawansowana, niż pojazdy oparte o KTO Rosomak.

Wojska Lądowe zamówiły łącznie 31 pojazdów w tej konfiguracji. Pierwszych 6 egz. zostało przekazanych odbiorcy przez Wojskowe Zakłady Mechaniczne w Siemianowicach Śląskich w grudniu 2007 (zobacz: Pierwsze Rosomaki WEM przekazane wojsku). Oficjalne przejęcie, po próbach w Sulejówku, nastąpiło już w styczniu.

Wnętrze pojazdu. Dopiero seria produkcyjna będzie miała podniesiony dach przedziału medycznego. W pierwszych egzemplarzach pozostawiono standardowy kadłub. Przestrzeń nadbudówki wykorzystywana jest jako miejsce przewożenia dodatkowego wyposażenia. Nie zdążono bowiem przeprowadzić badań wpływu planowanych zmian na sztywność zmodernizowanej konstrukcji / Zdjęcie: Mirosław Ochyra, PKW Afganistan

Niedawno (MON podaje z reguły informacje tego typu z Afganistanu z pewnym opóźnieniem), polski Kontyngent Wojskowy w Afganistanie otrzymał pierwsze 4 Rosomaki WEM. Znalazły się one w siedzibie dowództwa kontyngentu, w Bargam. Wkrótce trafią do Polskiej Grupy Bojowej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.