Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zakończenie prób SBU-64

Lotnictwo wojskowe, 08 kwietnia 2013

Francuska agencja uzbrojenia (DGA) poinformowała o zakończeniu procesu integracji bomby AASM, w wersji kierowanej laserowo, z samolotami Rafale.Rafale uzbrojony w bombę AASM SBU-64 / Zdjęcie:DGA

Najnowsza wersja bomby AASM (Armement Air-Sol Modulaire) Hammer, oznaczona jako SBU-64, jest przeznaczona do zwalczania celów ruchomych – naziemnych lub morskich. Jej ostatnie próby kwalifikacyjne przeprowadzono w grudniu ub. r., na poligonie DGA w Biscarrose. Pierwsze odpalenie przeprowadzono w czerwcu 2010 (Test laserowego AASM, 2010-07-12).

W ich trakcie użyto zdalnie sterowanego samochodu terenowego, jadącego z prędkością ok. 50 km/h. Nosicielem uzbrojenia był samolot wielozadaniowy Rafale, który zrzucił bombę w odległości ok. 15 km od pojazdu, poruszającego się równolegle.

Bomba trafiła w cel pod kątem, z dokładnością ok. 1 m. W trakcie końcowej fazy ataku cel został podświetlony przy użyciu zasobnika Damocles, także przenoszonego przez samolot.

Zestaw AASM służy do precyzyjnego naprowadzania bomb klasycznych o wagomiarze 125, 250, 500 i 1000 kg, niezależnie od pory doby i warunków atmosferycznych. Według producenta – konsorcjum Sagem – SBU-64 może skutecznie zwalczać powierzchniowe cele manewrujące, poruszające się z dużą prędkością, z odległości ponad 57 km. Mogą być one oznaczone przy pomocy zasobników przenoszonych przez statki powietrze lub wysuniętych koordynatorów wsparcia lotniczego.

DGA zamówiła dotychczas 380 bomb SBU-64. Według niektórych źródeł ich seryjna produkcja rozpocznie się już wkrótce. Powodem są doświadczenia z kampanii w Mali, które wykazały konieczność posiadania uzbrojenia zdolnego do skutecznego zwalczania grup rebeliantów, poruszających się półciężarówkami.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.