Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Atak na personel ONZ w Sudanie Południowym

Strategia i polityka, 10 kwietnia 2013

W wyniku ataku na konwój misji ONZ w Sudanie Południowym, UNMISS (United Nations Mission in the Republic of South Sudan), zginęło 12 osób, w tym 5 indyjskich żołnierzy.

Indie są jednym z głównych kontrybutorów liczącej ok. 10 tys. członków misji UNMISS (United Nations Mission in South Sudan). W jej ramach służy obecnie ponad 2 tys. indyjskich żołnierzy / Zdjęcie: Foreign Policy

Do ataku doszło wczoraj na terenie południowosudańskiego stanu Jonglei. Około godziny 8:30 czasu lokalnego konwój składający się z ponad 30 indyjskich żołnierzy oraz kilkunastu pracowników cywilnych misji został zaatakowany przez ok. 200 uzbrojonych mężczyzn. W wyniku trwającej ponad godzinę wymiany ognia, śmierć poniosło 5 indyjskich wojskowych oraz 7 cywilów. Co najmniej 9 osób zostało rannych.

Atak został potępiony przez Sekretarza Generalnego ONZ, Ban Ki-moona, indyjskie władze oraz społeczność międzynarodową. Władze centralne w Dżubie zapowiedziały dołożenie wszelkich starań w celu wyjaśnienia przyczyn zdarzenia oraz afiliacji napastników.

Jeden z rannych we wczorajszym ataku cywilnych pracowników misji UNMISS / Zdjęcie: ONZ

Do ataku doszło w jednym z najbardziej niestabilnych regionów Sudanu Południowego. Od chwili uzyskania przez to państwo niepodległości w połowie 2011 (Sudan porozumiał się z Sudanem Południowym, 2013-03-11), obszar ten stał się areną walk pomiędzy spornymi grupami etnicznymi oraz rebeliantami opowiadającymi się przeciwko władzom w Dżubie. Z tego względu w pierwszych reakcjach po zdarzeniu to właśnie te podmioty wskazywane były jako najbardziej prawdopodobni organizatorzy zasadzki.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.