Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Zakończono ocenę Knifefisha

Marynarka wojenna, 10 kwietnia 2013

General Dynamics Advanced Information Systems (GD-AIS) poinformowało o zakończeniu procesu oceny projektu bezzałogowego pojazdu podwodnego Knifefish.Zestaw Knifefish ma składać się z dwóch bezzałogowych pojazdów podwodnych oraz aparatury wykrywającej miny morskie i urządzeń służących do łączności ze znajdującymi się w bezpiecznej odległości okrętami nawodnymi / Rysunek: General Dynamics

Knifefish opracowywany jest przez GD-AIS na zlecenie US Navy Naval Sea Systems Command (NAVSEA). Docelowo pojazd ma być wykorzystywany do wykrywania, klasyfikacji i oznaczania min umieszczonych m.in. pod dnem morskim wybranego akwenu.

Jego zastosowanie operacyjne ma mieć kluczowe znaczenie w procesie oczyszczania z potencjalnych zagrożeń przyszłego obszaru działania okrętów US Navy. Koncentrując się na wykrywaniu zagrożeń podwodnych, Knifefish będzie mógł jednocześnie współpracować z podobnymi systemami działającymi na powierzchni wody, jak np. z zestawem BAE Systems AN/DVS-1 Coastal Battlefield Reconnaissance and Analysis (COBRA) (Kontrakt na rozwój COBRY, 2013-04-09).

Docelowo Knifefish ma współpracować z operującymi na wodach przybrzeżnych okrętami klasy LCS (podobnie jak wspomniana COBRA). Jednak jego otwarta architektura ma pozwolić na utrzymywanie łączności operacyjnej także z innymi jednostkami nawodnymi US Navy.

Zakończony w ostatnim czasie proces oceny projektu otwiera drogę do opracowania prototypów, zarówno samej konstrukcji, jak i sterującego nią oprogramowania. Według aktualnego terminarza, zaplanowane prace rozwojowe oraz testy systemu mają pozwolić na uzyskanie przez Knifefish wstępnej zdolności operacyjnej (IOC) w 2017.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.