Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Putin na kosmodromie Wostocznyj

Strategia i polityka, Astronautyka, 14 kwietnia 2013

W czasie inspekcji Dalekowschodniego okręgu wojskowego prezydent FR Władimir Putin odwiedził kosmodrom Wostocznyj. Zapoznał się tam z postępem budowy kompleksu startowego Sojuzów-2.

Stanowisko startowe kosmodromu Wostocznyj na planszy, którą pokazano Władimirowi Putinowi / Zdjęcie: 1TV

12 kwietnia, w rosyjskim Dniu Kosmonautyki (52. rocznica lotu Jurija Gagarina), w czasie zapoznawania się z kosmodromem Wostocznyj (Wschodni) prezydentowi Putinowi towarzyszył szef Roskosmosu, Władimir Popowkin. Poinformował on, że rozpoczęte w połowie 2012 prace budowlane zostały niedawno wznowione po dwumiesięcznej przerwie spowodowanej warunkami pogodowymi. Mimo uciążliwych mrozów, terminy i koszty są dotrzymywane przez wykonawców. W pracach bierze obecnie udział 3 tys. pracowników, a docelowo ma ich być 10-15 tysięcy. Na terenie kosmodromu ma zostać zbudowanych 115 km dróg i 125 km torów kolejowych. Wokół niego powstaje praktycznie nowe miasto dla przyszłej obsługi obiektu.

Kosmodrom Wostocznyj (790 mln USD na nowy kosmodrom, 2010-07-21) powstaje – na podstawie rozporządzenia prezydenta FR z 6 listopada 2007 – na terenie dawnego kosmodromu wojskowego Swobodnyj i ZATO Ugliegorsk. Ma składać się z 9 wyodrębnionych placów technicznych i pomocniczych, które powinny powstać do 2015. Jego ogólna powierzchnia wynosi 1035 km2. Dla porównania – kosmodrom Bajkonur w Kazachstanie zajmuje 6717 km2, a kosmodrom w Plesiecku – 1762 km2. Wostocznyj będzie nie tylko miejscem startów rakiet, ale także nowocześnie wyposażonym ośrodkiem naukowym. By to podkreślić, prezydent Putin przekazał władzom Obwodu Amurskiego pierwsze prace ojca współczesnej kosmonautyki, Konstantina Ciołkowskiego. Zaproponował przy tym, żeby jego imieniem zostało nazwane miasto stanowiące zaplecze kosmodromu.

Pierwsze rakiety kosmiczne mają wystartować z kosmodromu Wostocznyj w 2015, a satelity z kosmonautami na pokładzie 3 lata później. W pełni ma on zostać oddany do użytku do 2020. Miejsce na instalacje nie zostało wybrane przypadkowo – w ciągu roku jest tam ponad 300 dni słonecznych. By uniknąć problemów z pogodą Rosjanie zrezygnowali z konkurencyjnej lokalizacji na brzegu Pacyfiku, która mogła zapewnić większe bezpieczeństwo startów rakiet. Wostocznyj ma uniezależnić – przynajmniej częściowo – Rosjan od kazachskiego Bajkonuru.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.