Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Dodatkowe fundusze na Iron Dome

Wojska lądowe, Strategia i polityka, 17 kwietnia 2013

Departament Obrony USA zamierza w ciągu dwóch lat przeznaczyć blisko 400 mln USD na dofinansowanie rozwoju i wdrażania do służby izraelskiego systemu Iron Dome.Planowane wsparcie programu Iron Dome miałoby zostać sfinansowane ze środków budżetowych Missile Defense Agency (MDA). Pomoc finansowa dla rozwoju izraelskiego systemu stanowić będzie potwierdzenie wcześniejszych deklaracji prezydenta Baracka Obamy w tej sprawie. W powszechnej ocenie jest tym samym próbą rozwiania obaw Izraelczyków związanych z potencjalnym osłabieniem relacji pomiędzy Waszyngtonem i Tel Awiwem w czasie 2. kadencji prezydenckiej Obamy / Zdjęcie: Wired

W rozpoczynającym się w październiku nowy roku fiskalnym, USA zamierzają przeznaczyć ok. 220 mln USD na wsparcie programu rozwoju oraz zakup kolejnych baterii systemu przeciwrakietowego / przeciw pociskom artyleryjskim Iron Dome. Dodatkowe 175,9 mln USD miałoby zostać spożytkowane na ten cel z budżetu na rok 2014/2015.

Powyższe plany wpisują się w szerszy program współfinansowania rozwoju izraelskiego systemu. W ostatnich latach USA przeznaczyły już, bądź też aktualnie to czynią, ok. 485 mln USD, w tym 204 mln USD w 2011 (Dolary na Iron Dome, 2010-12-10), 70 mln USD w 2012 i 211 mln USD według aktualnej perspektywy budżetowej na bieżący rok fiskalny.

Do tej pory środki te pochłaniał proces stałej modernizacji systemu, zwłaszcza jego zasięgu oraz skuteczności. Według komentujących całą sprawę amerykańskich mediów, zaproponowane wsparcie na 2014 ma po raz pierwszy bezpośrednio dotyczyć samego zakupu kolejnych baterii Iron Dome (Piąta bateria Iron Dome już wkrótce, 2012-11-05).

Przedstawiona propozycja może spotkać się z silnym oporem ze strony części środowiska politycznego w Waszyngtonie. Zwłaszcza w obliczu ograniczania przez USA własnych wydatków obronnych (Amerykańska bieda, 2013-01-17) oraz pojawiających się w ostatnim czasie pogłosek o relatywnie niskiej skuteczności operacyjnej izraelskiego systemu (Minimalna skuteczność Iron Dome?, 2013-03-12).

Informacja o planowanym wsparciu finansowym programu Iron Dome zbiega się w czasie z rozpoczynającą się za kilka dni wizytą Sekretarza Stanu USA, Chucka Hagela w Tel Awiwie (Hagel do Izraela na ocieplenie stosunków, 2013-03-22). W czasie 3-dniowego pobytu w Izraelu (21-23.04), Hagel ma spotkać się z czołowymi przywódcami politycznymi i wojskowymi tego państwa. Tematem przewodnim rozmów mają być ostatnie wydarzenia w regionie, zwłaszcza wojna domowa w Syrii oraz postępująca destabilizacja sytuacji wewnętrznej w Iraku (Przedwyborcze zamachy w Iraku, 2013-04-16.

Niewątpliwie, poruszony zostanie też temat relacji amerykańsko-izraelskich w czasie 2. kadencji Baracka Obamy. W ocenie Tel Awiwu, zbyt łagodna linia polityczna Białego Domu względem irańskiego programu nuklearnego może doprowadzić do osłabienia dotychczasowego sojuszu pomiędzy obydwoma państwami, postrzeganego również w perspektywie wsparcia finansowego ze strony Waszyngtonu sięgającego ok. 3 mld USD rocznie (Ograniczenie wsparcia USA dla Izraela?, 2013-02-23). Wątek ten stanowił motyw przewodni niedawnej wizyty Obamy w Izraelu (Więcej dolarów dla Izraela, 2013-03-25).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.