Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Tysiąc RPG-30 za 83 mln rubli

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 26 kwietnia 2013

MO FR zamówiło partię granatników przeciwpancernych RPG-30 Kriuk za 83 mln rubli. Ich dostawy mają się rozpocząć w listopadzie.

O kontrakcie i planach jego realizacji informują Izwiestia. Kontrakt na dostawę tysiąca RPG-30 Kriuk Ministerstwo Obrony FR zawarło pod koniec 2012. Jego wartość wynosi 83 mln rubli ok. 8 mln zł). W listopadzie pierwsza partia nowych granatników ma trafić do magazynów okręgów wojskowych – na początek Południowego i Centralnego. Stamtąd będą one przekazywane brygadom liniowym.

Granatnik przeciwpancerny RPG-30 powstał w latach 2007-2009 w biurze projektowym NPO Bazalt (Przeciw ochronie aktywnej, 2008-11-20). Jest opracowany specjalnie do pokonywania systemów obrony aktywnej czołgów klasy izraelskich Trophy i Iron Fist czy rosyjskiej Areny. W jego skład wchodzą dwa granaty: bojowy kalibru 105 mm i imitator, który ma uruchamiać system ochrony przed uderzeniem w pancerz ładunku głównego. Głowica bojowa jest zunifikowana z RPG-29 Wampir (RPG-29 są skutecznie wykorzystywane przez rebeliantów w Syrii).

RPG-30 ma stosunkowo niewielkie wymiary. Jego długość nieznacznie przekracza metr – to prawie dwa razy mniej niż granatniki poprzedniej generacji RPG-22 i RPG-26. Jest jednak od nich znacznie droższy (83 tys. rubli wobec 30 tys. rubli), co producent tłumaczy większym skomplikowaniem konstrukcji, szczególnie imitatora.

Krytycy Kriuka zauważają, że właśnie imitator jest łatwy do uszkodzenia. To zaś powoduje, że jego operatorzy muszą przechodzić specjalne szkolenie, trudniejsze niż w wypadku starszych konstrukcji. Tak czy owak, ze względu na delikatną konstrukcję, w warunkach bojowych RPG-30 może przysporzyć problemów.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.