Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

RIS 2013: FN Five-seveN Mk 2

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 28 kwietnia 2013

FN Herstal zademonstrowało w Unterlüß zmodernizowany pistolet samopowtarzalny Five-SeveN Mk 2 do naboju 5,7 mm x 28.

Pistolet FN Five-seveN pojawił się w 1998, w osiem lat po niezwykłym pistolecie maszynowym FN P90 do amunicji 5,7 mm x 28. Broń rozwijano zgodnie z planami NATO dotyczącymi rodziny konstrukcji nazwanych PDW (Personal Defence Weapon). Pistolet wyróżnia bardzo pojemny, 20-nabojowy magazynek

Pistolet Five-seveN Mk 2, choć pokazano go po raz pierwszy w styczniu 2013, wszedł do produkcji miesiąc temu. W porównaniu ze wcześniejszym modelem od zewnątrz odróżnia go czarny kolor wszystkich manipulatorów i dodatkowe, umieszczone w przedniej części po obu stronach zamka rowkowane pasy ułatwiające napinanie. Ponadto zmienione zostało gniazdo magazynka, jego dolna część została ukształtowana w taki sposób, aby ułatwić szybką wymianę magazynka. Więcej zmian jest wewnątrz, do tej pory dwuczęściowy stalowy zamek oblany polimerowym płaszczem zastąpiono konstrukcją jednoczęściową. Poprawiono mechaniczne przyrządy celownicze, wprowadzając metalową muszkę i szczerbinkę.

Five-seveN sprzedany został do ponad 20 państw. Najbardziej prestiżowym użytkownikiem jest amerykańska formacja Secret Service, zajmująca się ochroną prezydenta USA, ale broń ta wykorzystywana jest też w Polsce przez jednostkę wojskową GROM, jak i policyjne CBŚ. Nowa odmiana Mk 2 trafi do uzbrojenia armii belgijskiej, gdzie zastąpi dotychczas używany pistolet Browning GP kalibru 9 mm / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

7 grudnia 2012 rząd belgijski zatwierdził kontrakt o wartości 12,2 mln EUR (o 0,3 mln mniej, niż zakładano) z FN Herstal na dostawę pistoletów Five-seveN Mk 2 i pistoletów maszynowych P90, które mają zastąpić wysłużone Browningi GP i FN UZI do amunicji 9 mm x 19. Tym samym Belgia jest pierwszym państwem, które całkowicie przeszło na nowy nabój pistoletowy 5,7 mm x 28 (Belgowie wymienią broń strzelecką, 2012-12-06). W Polsce FN Five-seveN używany jest przez GROM (GROM ma już 21 lat, 2011-06-14) i CBŚ.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.