Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudany test rakiety M51

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 05 maja 2013

Francja przeprowadziła dziś test rakiety balistycznej bazowania podwodnego M51. Okazał się on nieudany, wkrótce po starcie użyto samolikwidatora.

Zdjęcie testu M51 wykonane przez przypadkowego turystę, odpoczywającego w Bretanii / Zdjęcie: FD

W ramach testu rakieta M51 wystartowała o 9:30 czasu lokalnego z atomowego okrętu podwodnego Le Vigilant płynącego w Zatoce Audierne (Finistère). Skierowała się nad północny Atlantyk. Wkrótce po starcie nastąpiła awaria pierwszego stopnia napędowego. Kierownictwo testu zdecydowało o użyciu samolikwidatora w pierwszej minucie lotu. Szczątki rakiety spadły do Atlantyku u wybrzeży Bretanii.

Obszar pod przewidywanym torem lotu testowanej rakiety był wolny od statków powietrznych i jednostek nawodnych. Tak więc upadek M51 nie spowodował żadnych zagrożeń i strat. Rakieta nie była wyposażona w głowice bojowe.

Nie wiadomo, co było przyczyną niepowodzenia. Dzisiejszy test był pierwszą nieudaną próbą francuskiej rakiety balistycznej od 1996. Poprzedni test u wybrzeży Bretanii odbył się 27 stycznia 2010.

Rakiety podwodnego bazowania z głowicami jądrowymi M51 są dostarczane od 2010 (Ponad 100 mld euro w ciągu 6 lat, 2008-11-13). Każda może przenosić po 6-10 głowic bojowych o mocy po 100 kT na odległość 8-10 tys. km. Okręty podwodne typu Le Triomphant, w tym Le Vigilant, mogą przenosić po 16 takich pocisków.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.