Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

400 mln USD na radar w Europie dla Raytheona

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 20 kwietnia 2008

Raytheon Integrated Defense Systems uzyskał od US Missile Defense Agency wart do 400 mln USD kontrakt na projekt, rozwój i uruchomienie radaru systemu obrony antyrakietowej, który ma zostać zainstalowany w Europie.

Kontrakt nie definiuje miejsca zainstalowania radaru, ani dokładnej kwoty za planowane prace. Mają być one realizowane w zakładach Raytheona oraz w europejskiej bazie BMD. Zakończenie prac przewidywane jest na luty 2013. W roku finansowym 2008 na wykonanie wstępnych analiz przeznaczono 5,3 mln USD. Podobny kontrakt, wart 80 mln USD, na analizy związane z przygotowaniem bazy antyrakiet w Europie, uzyskał w lipcu 2007 Boeing. Równolegle analizy dotyczące europejskich stanowisk BMD prowadzą specjaliści US Army.

Lokalizacja radaru nie jest jeszcze formalnie ustalona. Prowadzone są na ten temat negocjacje z Czechami i Polską (Tarcza poza Polską?). Podczas niedawnego szczytu NATO w Bukareszcie Czesi poinformowali, że rozmowy o umieszczeniu radaru na ich terenie są już praktycznie ukończone (umowa MDA z Raytheonem to najwyraźniej potwierdza). Dokument miałby zostać podpisany w ciągu miesiąca.

Kilka dni temu czeskie media poinformowały jednak, powołując się na wypowiedź zastępcy ministra obrony, Martina Bartaka, że w ramach negocjacji Praga zwróciła się do USA o pomoc przy zakupie dwóch samolotów transportowych C-130 Hercules oraz wzmocnieniu obrony powietrznej, prawdopodobnie o system obrony przeciwrakietowej Patriot. Do tej pory Czechy ograniczały się oficjalnie do żądania w zamian za umieszczenie na swym terytorium radaru, jedynie współpracy o charakterze technicznym i naukowo-badawczym. Nie wiadomo jak nowe żądania wpłyną na termin podpisania umowy USA z Czechami.

Tymczasem polskie i czeskie media donoszą, że Amerykanie sondowali możliwość umieszczenia w Czechach nie tylko radaru, ale i bazy antyrakiet. Komentujący te doniesienia przedstawiciele polskich władz, oceniają że to forma nacisku na przyspieszenie negocjacji i ograniczenie żądań przez Polskę. Czeski rząd oficjalnie zaprzeczył informacjom o zmianie koncepcji rozmieszczenia obiektów US MDA w Europie. Nieoficjalnie czeskie media twierdzą, że rząd zgodziłby się na nową ofertę, ale obawia się reakcji bardzo silnej opozycji i niektórych członków koalicji (Putin - Bush w Soczi: bez zgody na tarczę). Być może nowe żądania są związane właśnie z propozycją Amerykanów dotyczącą antyrakiet.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.