Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IDEF 2013: Steyr STM 556

Przemysł zbrojeniowy, 09 maja 2013

W Stambule miała miejsce cicha premiera nowego 5,56-mm karabinka automatycznego Steyr-Mannlicher w układzie klasycznym STM 556.

W Stambule miała miejsce pierwsza, nieco przypadkowa, publiczna prezentacja nowego karabinka STM 556 rozwijanego od 2012 przez Steyr-Mannlicher. Austriacy przywieźli broń ze względu na zainteresowanie tureckich sił specjalnych, korzystających do tej pory z amerykańskich karabinków Colt M4 / Zdjęcie: Remigiusz Wilk

Nowy karabinek STM 556 ma ciekawą genezę. Ponieważ Austria jest państwem neutralnym, to funkcjonariusze i żołnierze nie mogą nabywać broni samopowtarzalnej, identycznej, jak konstrukcje wojskowe. Innymi słowy, nie mają dostępu do popularnych Steyrów AUG (Stgw 77) w żadnej z odmian (NZDF wstrzymuje modernizację Steyrów). Ogranicza to możliwości prywatnego treningu i obycia z karabinkami służbowymi.

W związku z tym Steyr-Mannlicher opracował w połowie 2012 własną, tanią odmianę broni w układzie klasycznym. Ma ona identyczne rozwiązanie szybkowymiennej lufy, jak w bezkolbowym karabinku Steyr AUG, wprowadzonym w połowie lat 1970. Reszta to mniej czy bardziej klasyczny AR-15, z podziałem na monolityczną komorę zamkową z lufą i spustową z kolbą. Broń działa na zasadzie wykorzystania energii gazów prochowych, odprowadzanych przez boczny otwór w lufie. W Stambule prezentowano pierwszy prototyp STM 556 z zamocowanym na grzbietowej szynie uniwersalnej celownikiem pochodzącym z karabinka Steyr AUG.

Przykładowe szybkowymienne lufy nowej broni. Ich demontaż odbywa się identycznie, jak w karabinku Steyr AUG, choć – ze względu na położenie tłoka (w STM 556 nad lufą, w AUG z jej boku) – nie są one wymienne / Zdjęcie: Steyr-Mannlicher

Od blisko roku austriackie władze debatują nad dopuszczeniem STM 556 do sprzedaży. Planuje się, że decyzja zostanie podjęta w drugiej połowie 2013, zaś od końca roku rozpocznie się produkcja seryjna. W międzyczasie jednak Steyr-Mannlicher rozpoczął promocję broni na rynkach eksportowych. STM 556 wzbudził duże zainteresowanie wśród komandosów z tureckich sił specjalnych. I to był jedyny powód, dla którego pojawił się na wystawie IDEF.

Austriacy wystawiali się na pozbawionym zaplecza stoisku lokalnego przedstawiciela. Nowa broń stała po prostu oparta o ścianę. Nie dostarczono wraz z nią żadnych broszur czy prospektów. Oficjalna premiera ma nastąpić prawdopodobnie na DSEi. Warto dodać, że rok temu na Eurosatory Steyr-Mannlicher pochwalił się nowym granatnikiem i karabinkiem AUG do rosyjskiej amunicji 7,62 mm x 39 (Eurosatory: Steyr ujawnia GL 40, 2012-06-12).

Na IDEF zaprezentowano pierwszy prototyp karabinka STM 556, jak można było przeczytać na komorze zamkowej i spustowej. Zwraca uwagę powiększona dźwignia zatrzasku zespołu ruchomego, komercyjny Magpul BAD Lever / Zdjęcie: Remigiusz Wilk


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.